MOVIES vol.1

Dnes by som chcela otvoriť nový typ článku ktorý sa bude týkať filmov. (Áno viem, príspevky s filmami tu už boli, ale z tohto typu by som chcela urobiť "sériu") V týchto príspevkov by som vás chcela nalákať na filmy, ktoré si myslím, že nie sú také známe pre dnešnú generáciu, ale patria k filmovým klasikám, ktoré by ste ako správny filmový maniak mali vidieť.


PSYCHO (Alfred Hitchcock)
“Anthony Perkins jako duševně nemocný Norman Bates. Jeho starý ponurý dům slouží jako příležitostný motel a rozhodně není místem klidného odpočinku. O tom se přesvědčí i Marion Craneová (Janet Leigh). Soukromý detektiv (Martin Balsam) a Marionina sestra (Vera Miles) se vydávají po stopách zmizelé mladé Marion. Smrtelné napětí stoupá, až nakonec vyústí ve strašný a nevyhnutelný závěr.” (zdroj:CSFD)

Veľký film, ktorý v dobe jeho premietania v kinách spôsobil, že sa väčšina jeho divákov bála sprchovania sa. (fu to bola krkolomná veta) Tento pán sa považuje za otca kinematografie, ktorého dielami sa ľudia inšpirujú dodnes. Film Psycho je klasifikovaný ako horor, ale v dnešnej dobe skôr zapadá do detektívky či drámy.
Prvá polovica filmu sa vlečie (čomu sa nečudujem pretože počet strihov v starších filmov je veľmi, veľmi menší ako dnes) až kým sa na platne neobjaví Norman Bates (Anthony Perkins), ktorý je ako postava veľmi zaujímavá a podľa mňa veľmi dobrý záporák. Jeho herecký výkon je úžasný a celému deju dodáva to práve orechové. Od polovičky filmu je dej veľmi napínavý a drží diváka v napätí. Priznám sa, takýto koniec som nečakala. Ale keď sa nad tým teraz tak zamýšľam celkom mi to do seba zapadá. Mimochodom Psycho má ďalšie tri pokračovania v hlavnej úlohe s Anthony Perkins, ale na ich výrobe sa už  Alfred Hitchcock nepodieľal.THE SHINING (Stanley Kubrick)
“Spisovatel Jack Torrance hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu. Při úvodním pohovoru se dozvídá mimo jiné hrůznou historku o svém předchůdci, který zešílel ze samoty a odloučení a zavraždil svou ženu a dvě dcery... po příjezdu Jack ubytuje svou rodinu a začíná psát knihu. Brzy však zjišťuje, že samota uprostřed hor je tísnivá a také on začíná přicházet o rozum.” (zdroj:CSFD)

len pri pomyslení na tento film sa mi vybaví veľmi nepríjemný pocit, ktorý sa ťahal celým filmom. Už od začiatku som z toho nemala natešený pocit a vízie sa potvrdili.
Jedná sa o jeden z najlepších filmov tohoto pána režiséra, ktorý ľudom, ktorý sa o film zaujímajú trošku viac dáva nádej, že sa do filmového priemyslu môžeme dostať aj bez filmovej školy.
Začína sa opäť pomaly, ale chytí vás rýchlo. Herecké výkony Jack Nicholson (Jack Torrance), Shelley Duvall (Wendy Torrance), Danny Lloyd (Danny) sú dokonalé! Jacka Nicholsona a toho jeho úsmevu spojeného s vetou „Johnny is here!“ sa bojím doteraz! Shelley Duvall sa dokonca v jednom rozhovore vyjadrila, že toto bola pre ňu asi najťažšia rola. Ale musím povedať, že ju zvládla bravúrne.
Hudba je podľa mňa ďalší veľký aspekt v tomto filme. Je strašidelná a miestami až nepríjemná.
Aby ste si nemysleli, že to, že film bol miestami nepríjemný je zlé. Práve naopak. Práve preto je taký dokonalí a trošku psycho.
A čo sa týka konca? Ja som po skončený filmu bola taká zmätená a mala som nespočetné množstvo otázok. Na internet je veľa teórii, či dokonca aj dokument o filme a čo tým autor chcel povedať. Ale podľa mňa si môže každý film vysvetliť inak. V tom je to čaro.KILL BILL (Quentin Tarantino)
“Bývalá členka špičkového zabijáckého komanda (Uma Thurman) se rozhodne navždy skončit s minulostí a vdát se. Její svatební den se však změní v krvavá jatka v okamžiku, kdy na ni zaútočí její bývalý šéf Bill (David Carradine) a zabije ji. Mladá žena však nezemřela, i když si to všichni myslí: šťastnou náhodou vražedný útok přežila, ale upadla do kómatu. Po pěti mučivě dlouhých letech se vrací z temného zápraží smrti s jedinou myšlenkou: pomstít se všem, kteří jí ublížili, bez ohledu na to, co je k tomu vedlo. Ke všemu odhodlaná hrdinka, která si říká Nevěsta, však teprve musí zjistit, kdo je proti ní - a také to, jestli neexistuje někdo, kdo by mohl stát na její straně... Chladnokrevná pomsta, mrazivá nenávist a vzpomínky na zrazenou lásku vedou elitní vražedkyni po cestě krve, ze které - možná - není návratu.” (zdroj:CSFD)

Keď sa povie meno Quentin Tarantino prvé slovo čo mi príde na rozum je krvavé!! Toto slovo sedí pravdepodobne na každý jeho film. Režisér sa po kratšom oddychu v roku 2003 vrátil s Kung-Fu filmom písaním pre Umu Thurman.
 
Film je rozdelený na dve časti Vol.1 a Vol.2. Prvá časť je akčnejšia a krvavejšia. Druhá viac buduje dej a spoznávame minulosť postavy. Mne sa veľmi na filme páčilo ako krvavé scény zahalil do čiernej čo vyvolalo estetickejší a jemnejší zážitok. Tieto krvavé scény boli často bizarné a niekedy podľa mňa až fyzicky nemožné. Ale napriek tomu svoju úlohu splnili. A ako povedzme si úprimne kto by nechcel žltý komplet aký mala Uma?
+ možno ste to postrehli, ale je v pláne, prebieha (nikto nič nevie) natáčanie tretej časti filmu, ktorý by mal pravdepodobne vyjsť niekedy v roku 2018 ale sú to len odhady.


Videli ste tieto filmy? Aký by ste vy odporučili mne?

Komentáre

 1. Ja moc tie staré filmy nemusím, ale Psycho som videla :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já jsem ani jeden z těchto filmů neviděla a ani to nemám v plánu měnit :)Mám radši jiný typy filmů :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné chápem. Toto asi nie sú filmy pre každého. Ako sa hovorí: proti gustu žiaden dišputát😊🙈

   Odstrániť
 3. Všetky tri spomínané som videla a milujem ich. Dokonca aj Psycho 2 bolo dobré :)
  Ja mám v obľube filmy od Davida Lyncha. Ale tie zas nie sú pre každého. Preto ich buď ľudia milujú, alebo nenávidia.

  AN Beauty Blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Od neho ma veľmi láka Twin Peaks. Musím si to tieto prázdniny pozrieť.

   Odstrániť
 4. Love your post dear ♥
  If you want check out my blog.I write about fashion,beauty and lifestyle . Maybe we can follow each other and we can be great blogger friends !

  http://herecomesajla.blogspot.ba/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Kill Bill si určite musím pozrieť! :D Vďaka za skvelé tipy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hej to je skvělej nápad!
  Víc nesmrtelní jsou snad ti režiséři. A Tarantino je špička.
  Jsem filmovej fanoušek, takže jsem viděla všechny, samozřejmě.

  Jinak třeba nedávno jsem viděla Sedm statečných a bylo to super. Jakože western moc nemusím, ale bylo to fajn. Docela se divím, že jsem to tak odkládala.


  Prolhaná Mrcha

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Môj človek!!
   Ja tiež na westerny nie som ale keď hovoríš tak pozriem!

   Odstrániť
 7. Filmy som nevidela, no viem, že sú veľmi populárne a známe, takže možno v blízkej budúcnosti si ich pozriem :))
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
 8. ťažšie filmy, ale musím uznať, skvelý výber! :).

  KEJMY ♥.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Kill Bill jsem neviděla a nevím, jestli se na tenhle film někdy podívám - až tolik mě neláká. Některé slavné filmy Tarantina mě vůbec nenadchly, poprvé se mi líbil až film Django Unchained od něj. Za to na film Psycho se mám určitě v plánu podívat. A The Shining jsem zrovna docela nedávno viděla, ale v mnoha ohledech mě tento film zklamal, knížka mě nadchla daleko více.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)