HYGGE

   Tento mesiac obchádzam tradičné konco-mesačné príspevky a namiesto toho by som Ti chcela predstaviť HYGGE.
    Hygge je slovo dánskeho pôvodu, ktoré nemá jednoslovné preloženie. Ide o životný štýl, pocit, ktorý by som sama prirovnala k niečomu veľmi príjemnému. Len tak sedím a zdnu ma zohrieva príjemný pocit šťastia, pokoja a spokojnosti, ktorý si neviem logicky vysvetliť. Neviem či sa to dá opísať slovami, ale myslím si, že aj ty si  tento pocit zažil.

    Na túto tému som doslova zhltla prekrásnu knižku od Meik-a Wiking-a, ktorá je balzam nie len pre dušu ale aj pre oči.
    V tejto knižke boli detailne rozoberané atribúty, ktoré sú hygge alebo Ti pomôžu navodiť tú pravú hygge atmosféru.
   Ak by som mala byť stručná a vykresliť Ti dokonalý prototyp hyggelit večera museli by sme sa premiestniť do jesene alebo zimy (ale plnej snehu v horách, nie tejto nudnej zimy). Najlepšie by bola nejaká chata s tvojimi najbližšími v prekrásnej prírode. Dnu by bolo plno sviečok, v pozadí by bolo počuť praskanie dreva v kozube. Všetci by ste mali veľké svetre, hrubé ponožky, sedeli by ste na mäkkých kožušinách, jedli by ste vynikajúce (podotýkam nie až tak zdravé jedlo pretože hygge miluje sladké a sladké miluje hygge) jedlo, ktoré by ste si pred tým sami uvarili. Hrali by ste nejakú príjemnú stolovú hru zatiaľ čo za oknom by padal sneh či dážď.


    No uznaj nie je to dokonalé? Musím predsa len uznať, že Dáni vedia ako na to.
    Ak moc nie si na takéto cozy prostredie a viac ťa zaujíma móda, tak aj o tom je v Hygge samostatná kapitola. Základ je pohodlnosť a teplo. Dáni sa radi radia slovami “radšej teplo ako zima”. Tento zvyk sa mi moc nedarí dodržiavať, pretože vždy sa slabo oblečiem a potom trpím zimou.
    Ďalšia dôležitá časť okrem svetrov sú šále! Najlepšie je ak je obrovský, taká menšia deka. V Dánsku fúka o sto šesť a preto je šál nevyhnutný! Dánska hygge móda nie je moc farebná. Siahajú po neutrálnych tónoch a hlavne čiernej. Milujú huňaté veci a vrstvenie.

    Posledná vec na ktorú by som sa rada pozrela je jedlo. Dáni si hygge najviac spájajú s jedlom a priateľmi. Najlepšia je podľa nich práve kombinácia spoločnosti a dobrého jedla. Je pravda, že v hygge kuchyni moc diétnych veci nenájdete. Šalát moc hygge nie je. Narozdiel od toho nejaký koláč určite áno.


Ale ako sa hovorí všetkého veľa škodí. A to súvisí aj s hygge. Určite je to životný štýl, ktorého zvyky by som si chcela osvojiť, ale moc to s nimi nehrotiť a nespohodlnieť.


Poznáš hygge? Zaujal ťa tento životný štýl?

Komentáre

 1. Tenhle životní styl se mi strašně líbí, Hygge už mám připravený na přečtení, ale jak píšeš, určitě to nebudu nějak hrotit:D. Ale jako taková inspirace je to bezva:).
  Windy pink style

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Prvky z hygge sa snažím preniesť do svojho každodenného života, pretože niekedy zabúdam sama na seba a všade okolo mňa je stres a nestíhanie :D Nádherný článok ❤
  A STYLISH BEE // Facebook Page

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Moc mě zaujal styl fotek, to "propojení".. Opravdu moc pěkné ! :)

  FIT MADDIE

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Krásne fotky :) Knižku mám tiež doma, ale ešte som ju neprečítala celú. :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tento pojem evidujem už dlho, no do dnes som ten fenomén nepochopila. Ale vďaka tomuto článku už aspoň viem o čom... :D Takže ďakujem za predstavenie toho slávneho hygge ;) a tiež za komentár u mňa na blogu.

  NITA
  NEW POST

  OdpovedaťOdstrániť
 6. super článok :) pri čítaní som jednoznačne mala hygge pocit :) akurát som tú knižku tiež začala čítať a už pri prvých stránkach som do nej bola zbláznená!

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Jednou už jsem o Hygge někde četla, ale tvůj článek mně ho ještě víc přiblížil :) rozhodně se v tom vidím, miluju svetry a teplé věci, do kterých se můžu krásně zachumlat. A ta představe té chaty v horách? no prostě perfektní! :)

  Maris Novotná

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Krásny článok s krásnymi fotkami! O Hygge som už niečo málo počula, no najmä som videla neskutočne veľa kníh v kníhkupectve ohľadom tohto životného štýlu. Strašne sa mi páči životný štýl týchto severských krajín, takže sa možno konečne dokopem k tomu, aby som si nejakú knižku kúpila a dozvedela sa niečo viac :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)