TRADITIONS

   Dnes by som sa opäť chcela trošku rozpísať na nejakú tému. Keďže máme Veľkú noc, rada by som vyjadrila svoj názor na tradície a budem moc rada ak v komentároch zanecháš aj Ty ten svoj!

    Prečo sa chcem rozprávať o tradíciách práve pri príležitosti Veľkej noci?
No, povedzme si na rovinu. Ak nie si veriaci, alebo chlap Veľká noc nemusí patriť medzi tvoje obľúbené sviatky. Nečudujem sa. Predsa len tradície, ktoré sa k tomuto sviatku viažu sú inakšie a nie až tak bežné.
    Každý sme rôzny a každý to vnímame inak. Nemyslím si, že niekto by mal niečo proti tradíciám a zvykom cez Vianoce. Tie sú o niečo pokojnejšie a menej “násilné”. (Hah)   
    V posledných rokoch, a to hlavne v mestách, tradície upadajú. Nechcem rozprávať vo všeobecnosti, tak to prirovnám k Veľkej noci.
    Keď som bola malá, každé veľkonočné sviatky som trávila u babky na dedine. Sú to tie najkrajšie spomienky z detstva.
Pamätám si, že dedo ma oblieval a šibal vždy veľmi decentne. Ráno, kým som ešte spala, ma oblial už v perinách, postriekal vážne lacnou voňavkou a keď som vstala, jemne ma vyšibal. Potom som si vybrala jednu z tridsiatich stužiek a zaviazala som ju na korbáč.
V tom prišiel môj ujo, ktorý si to vždy riadne užíval a vtedy nastalo to typické kričanie, utekanie, výskanie. Mokré bolo asi všetko.
Ako deň postupoval do domu chodili susedia, kamaráti. Každý čo to zjedol, vypil a pobral sa ďalej.
    Nedá sa to ani len porovnať s tým čo je dnes. Ocino ma ráno decentne obleje, vyšibe a deň pokračuje ako každý iný.
    Tým nechcem nejak povedať, že potrebujem aby na mňa niekto vylial litre vody. Chcem dospieť k tomu, že mám pocit, že sa ľuďom už moc nechce skoro vstávať. Pripraviť si korbáč a vymyslieť nejaký plán ako stihnem všetky ženy do obeda.
    Je mi jasné, že aj v mestách určite existujú rodiny, ktoré stále chodia a tradície udržiavajú, ale mám pocit, že to v tejto technickej dobre začína pomaly upadať.
  

    Raz by som chcela zažiť tú typickú kúpačku niekde na východnom Slovensku kde sú dievčatá v krojoch, spievajú ľudové piesne a celé to má takú svoju kúzelnú rýdzo slovenskú atmosféru.
Komentáre

 1. Tiež som nad touto témou dávnejšie uvažovala. Z jednej a to veľkej časti s tebou musím súhlasiť - nič nie je už také, ak bývavalo, ľudia neskutočne spohodlneli a posun v technológií má na tom veľmi veľký podiel. Pre mňa sú sviatky Veľkej noci ako keby druhé Vianoce - v kruhu rodiny a zas mnoho jedla. Nikdy som nezažila takú tú pravú šibačku a preto mi to asi ani nemá prečo chýbať :D Každopádne prajem krásne sviatky! :)

  THE EFFLORESCENCE GIRL

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To není fish eye objektiv :D to je objektiv na makro fotky :) to rybí oko jsem nechtěla zatím

  OdpovedaťOdstrániť

 3. Hi! lovely blog:D If you want to follow each other blogs please come to my blog and tell me, ill follow you instantly!
  https://leerenlaluna.blogspot.com.es

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Taky mě docela mrzí, že ty tradice mizí, ale možná mi to přijde jen kvůli tomu, že nebydlím na vesnici. Holka, to co slyším, že se děje na vesnici, se ani s mými dětskými vzpomínkami nedá srovnávat! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jak jsem byla malá, vždycky jsme s mamkou malovaly vajíčka, chodili k nám všichni kamarádi, dědové apod. Teď už asi posledních 5 let Velikonoce nijak neslavím. Nejsem věřící, takže to pro mě nemá žádný duchovní smysl a tady tyhle tradice se mi moc nelíbí, abych pravdu řekla.

  Praguetales

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Bydlím na vesnici, ale to z tou vodou se u nás nikdy nedělalo. Každopádně do dnes je to taková ta klasika, kluci chodí po skupinkách, ti starší si dají panáka, ti mladší si vezmou obarvené vajíčko a nějakou čokoládu a jdou dál :)

  Maris Novotná

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Jááj veru no tie pravé Veľkonočné oblievanie a tradície dodržujú už asi len ľudia, ktorí sú vo folklórnych súboroch...Teda česť výnimkám...Inak krásne fotky :) Likujem toho zajačika a tiež tie maľované vajíčka..kedysi dievčatá dávali šibačom také...dnes? Každý šibe kvôli peniazom. :D Mne sa raz stalo keď som bola menšia, že prišli ku mne 2 šibači...už dosť neskoro poobede všetky čokoládové vajíčka som už porozdávala. Tak som im dala naše maľované čo sme mali na ozdobu. Robila som ich v škole to si pamätám. KeĎ som o hodinu išla von s kamarátmi na ceste som ich našla rozpučené a zničené...boli nahnevaní lebo chceli čokoládové a peniaze...dosť ma to zamrzelo neviem ako niektorí rodičia vychovávajú svoje deti. Dnes sa už nevedia tešiť z maličkostí ´, lebo väčšina z nich ma všetko na čo si ukáže...
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Bývam v Prešove a na strednej som mala spolužiačky, ktoré boli z okolitých dedín - a tam sa veľkonočné tradície ani trochu nezmenili. Dievčatá utekajú, chlapci oblievajú a všetci sa tešia a jedia. "Problém" je v tom, že rozdiel medzi mestami a dedinou sa prehlbuje - v mestách rastú výškové budovy jedna za druhou, všetko sa modernizuje a zlepšuje, každý chodí v super novom aute s iPhonom v ruke a ponáhľa sa na ďalší meeting, zatiaľ čo na dedine uznávajú iné hodnoty - ako čas s rodinou a blízkymi. Takže to určite nie je tým, že by tradície mizli. Len sa všetci naháňame za nesplniteľnými cieľmi a nadávame, že hlúpy zákon nám zatvoril obchody počas sviatkov, namiesto toho, aby sme navštívili starých rodičov a strávili s nimi deň či dva...
  A STYLISH BEE // Facebook Page

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)