what to watch2

Keď si porovnám minuloročný blogmas s tohtoročným, je to bieda, čo si budeme klamať, ale moje letargické ja hovorí: “Nevadí”.
Väčšina študentov má už voľno a tak isto sú už skoro na tom aj pracujúci ľudia. Vianoce sú čas oddychu a pohody a pre mňa aj čas dobiehania všetkých filmových zoznamov, ktorých mám veľmi veľa. Viem, že cez Vianoce všetci pozeráme vianočné filmy, ale u mňa už po 24 vianočná nálada končí a radšej si pozriem vianočné filmy pred ako po. Chápete ma nie? Dnes tu je nový príspevok z dielne môjho filmárskeho srdca s typmi na film. Ide o filmy, ktoré sa mi najviac zaryli do pamäti za posledný mesiac.


http://www.msalwayslate.com/2017/12/what-to-watchchristmas.html
Ak máš predsa len chuť na nejaké vianočné filmy, ktoré možno nie sú tie najznámejšie klikni na obrázok vyššie a presunieš sa magického vianočného filmového sveta.
názov: Call Me By Your Name
režisér: Luca Guadagnino
rok vydania: 2017
herci: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, Amira Casar…

Když si rodiče sedmnáctiletého Elieho pozvou do své velké italské vily na léto hosta, jejich syn z toho není vůbec nadšený. Zpočátku se zdá, že toho s pohledným americkým 24-letým studentem Oliverem nemají mnoho společného, když však spolu začnou trávit více času, začne mezi nimi vznikat něco mnohem hlubšího než je přátelství...(Falcon)
(zdroj CSFD)

Napriek faktu, že sa jedná o oscar-ové dielo som tento film obchádzala veľkou okľukou. Už ma nebavia tínedžerské, romantické príbehy. Hanbím sa, že som zas súdila film podľa obalu a tento film mi opäť ukázal, že toto už nemôžem robiť.
Zapla som si ho úplnou náhodou v jeden veľmi smutný októbrový deň kedy som do google vyhľadávača zadala “cry your eyes out movies” (hah) a tento sa nachádzal v nejednom zozname. Na začiatok by som chcela povedať, že hoci som bola vo silne emocionálnom rozpoložení slza mi nevybehla. Neviem prečo. Ale viem, že tento film je prekrásny. Zobrazuje veľmi pekný príbeh z prostredia nádherného Talianska a od tej doby ako som ho videla ho neviem dostať z hlavy. Neviem čo je na ňom také iné. Či je to témou akú rozoberá, krásnym prostredím, alebo spôsobom aký je natočený, ale donútil ma zapamätať si meno Luca Guadagnino (režisér) Mám v pláne pozrieť ďalšie jeho filmy, pretože spôsob jeho tvorby je veľmi blízky môjmu oku.názov: A Bigger Splash
režisér: Luca Guadagnino
rok vydania: 2015
herci: Tilda Swinton, Matthias Schoenaerts, Ralph Fiennes, Dakota Johnson…

Slavná rocková hvězda Marianne (Tilda Swinton) tráví poklidnou dovolenou na slunečném ostrově v Itálii se svým partnerem Paulem (Matthias Schoenaerts). Idyla je narušena nečekaným příjezdem jejího starého přítele Harryho (Ralph Fiennes) a jeho okouzlující dcery Penelope (Dakota Johnson). Radost z příjemného setkání se pomalu mění v atmosféru plnou skrytých vášní, nedůvěry, podezírání a žárlivosti...(Bioscop)
(zdroj CSFD)

Veľmi dlho som neotáľala a pokračovala vo sledovaní tvorby Luca Guadagnino. Ide o film s názvom A Bigger Splash. V prvom rade, herecké obsadenie je za mňa bravúrne. Na čele s Ralph Fiennes, ktorého milujem vďaka The Grand Budapest Hotel. Film vyzerá ako ďalšia obyčajná dráma z krásneho prostredia, ale samotné postavy z toho urobili niečo predsa len iné. Každá je iná, skrýva tajomstvo. Postavy sú pomerne dosť kontrastné čo dodáva deju taký ten šmrnc. Keďže ti nechcem nič spojlovať poviem len toľko, že obyčajná, bežná dráma to nie je. Ide o peknú analýzu ľudských emócií ako je hnev, žiarlivosť či odplata a kde nás až môžu dohnať.  názov: Jedna Ruka Netleská
režisér: David Ondříček
rok vydania: 2003
herci:  Jiří Macháček, Ivan Trojan, Klára Pollertová-Trojanová, Jan Tříska, Vladimír Dlouhý…

Standa je smolař. Osud ho smýká životem a on si to nechá líbit. Zrovna ho pustili z vězení a on věří, že se karta obrací. Jeho bývalý šéf Zdeněk mu totiž něco dluží a Standa si konečně může splnit to, po čem snil. Jenže potká Ondřeje. To je ještě větší trotl než Standa. Jejich smůla se násobí a to nemůže dopadnout dobře. Zdeněk má manželku Sandru a dvě děti. Manželka je přísná, spolehlivá a ekologická. Děti jsou hodné, učí se a hrají si. Zdeněk má restauraci a svoji pravou ruku Jana. Všechno se daří. Než potká Standu a Ondřeje.(oficiální text distributora)
(zdroj CSFD)

Česi sú excelentný tvorcovia komédií. Podľa mňa žiadna americká komédia sa nevyrovná tým českým. Možno je to tým, že náš humor je iný ako ten americký, alebo to záleží od náročnosti diváka. (asi skôr druhá možnosť)
Pamätám si, že tento film som videla keď sme boli v Anglicku a mohla som mať tak okolo sedem rokov.  Všetci sa smiali, ja som nechápala a hrala sa s mačkou. Nedávno ho učiteľka spomenula na seminári a mne sa hneď vybavil táto spomienka a musela som si ho pozrieť. Myslím si, že na scénu s “houbovým čajem” nikdy nezabudnem. Krásna ironická a jemne satiristická komedia s bláznivým scénarom, pri ktorom si povieš “toto sa môže stať len vo filme”, ale podľa mňa v dnešnej zvrátenej spoločnosti je možné už všetko.  “divný” bonus na záver
názov:  Le Voyage dans la lune (Cesta Na Mesiac)
režisér: Georges Méliès
rok vydania: 1902

Asi sa pýtate prečo? Ako milovník filmov a záujemca o štúdium na VŠMU FTF som sa začala jemne ponárať do filmovej histórie a našla som tam skutočné poklady.
Ideo o krátky 14 minútový film z dielne Georges Méliès, ktorý je pokladaný za otca sci-fi filmu a špeciálnych efektov. Ak si fanúšik filmov so špeciálnymi efektami, alebo ťa to len zaujíma odporúčam ti pozrieť si tento kratučký film. Nájdeš ho na YT. Je to veľmi divné pozerať sa na čierno-biely film bez hovoreného slova so statickou kamerou a s prvými špeciálnymi efektami a prvými strihmi.  116 rokov trvalo aby sme sa z toho dostali do éri Avengers a iných sci-fi filmov. (Ak náhodou nezvládate filmy v čierno-bilom, je už aj farebná verzia)


Aký film si naposledy videl/a?

Komentáre

  1. Ani jeden film jsem neviděla, takže určitě mrknu, díky za tipy :)
    MyGoldenMind

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Letos je to asi poprvé, co nemám moc náladu sledovat vánoční filmy, takže jsem ráda za tyto tipy :) Naposled jsem se dneska dívala na Svátek matek :)

    Another Dominika

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)