ootd: all over the place a politika

Klamať a zavádzať je také jednoduché. Sama som si to uvedomila pri úprave fotiek pre tento článok. Jedným kliknutím som si z mojej modrej bundy urobila bledo fialovú, len aby mi sadla do feed-u. Moje klamstvo ťa nijako neovplyvnilo, priamo nezasiahlo do tvojho života a preto by som mu neprikladala až taký veľký dôraz, ale každý deň sa stretávame s populistickými, plytkými rečami politikov, ktorí nám klamú priamo do očí a práve proti týmto klamstvám by sme mali podniknúť určité kroky.
Správne. Dnes to nebude o upravovaní fotiek. Bola to len pomôcka ako premostiť k tomu, čo je vážne veľký problém už dlhšie v našej krajine a za posledné obdobie sa táto situácia veľmi vystupňovala. Práve teraz je dôležité o tomto nahlas rozprávať!
(ak už nie je neskoro)
Ešte predtým ako sa dostanem k téme by som rada uviedla na pravú mieru, že nie som žiaden odborník, historik. Som občianka Slovenskej republiky, ktorá sa už nedokáže pozerať na to, čo sa okolo nej deje a nevyjadriť sa.  Všetky slová čo tu odznejú sú len môj osobný názor, postoj k danej situácií.
Politika ma ešte asi tak dva roky dozadu vôbec nezaujímala. Žila som si svoj život a nič čo do neho priamo nezasahovalo som neriešila. Bola som jemne naivná a hlúpa, aj viem. Ale prišla zmena. Po tom, čo sa stalo 21. 2. 2018 som si začala uvedomovať situáciu v akej sa nachádzame a to som ešte netušila, že to môže byť oveľa horšie. Je smutné, že až smrť nevinných ľudí nás prebudila z pasivity. Pochopila som, že aspoň jemný prehľad v politickej situácií je občianska povinnosť pokiaľ chcem žiť v demokratickej krajine. Ak mám byť ticho a nezaujímať sa, načo mi je sloboda slova?

V situácií v akej sa nachádzame sme sa neocitli len tak zo dňa na deň. Súhlasím s názorom, že to všetko začalo v roku 2006 s príchodom vlády SMERU - SD a pomaly sa to stupňovalo. Sme v 21. storočí a ľudia sú tak zúfalí, že hľadajú radikálnu zmenu aby zakončila tento teror. Pri tejto téme by som rada citovala Arpáda Soltésza (a aby som vás uviedla do obrazu, debata bola, že zo Slovenska sa za necelých 20 rokov stal gaunerský, mafiánsky štát a nie liberálna demokracia): „ Keď nám priveľa voličov uverilo, že systém v ktorom fungujú je demokracia, tak oni ten systém úplne legitímne odmietnu vo voľbách, lebo aj my sa ho chystáme odmietnuť. Ale ak si dajú medzi tento systém a demokraciu rovná sa, tak nemôžu odmietnuť demokraciu presvedčivejším alebo jednoznačnejším spôsobom tým ako, že budú voliť extrémistov alebo nejakých fašistov a toto je momentálne asi najväčšie riziko. Ľudia by si mali veľmi dobre rozmyslieť, že za aký typ zmeny chcú hlasovať, pretože v podstate, ten takzvaný antisystém , ten nie je namierený proti tomuto súčasnému systému. Nepriateľom antisystému je naozaj demokracia, antisystém ju nechce a to čo chce je vlastne súčasný stav len by v ňom chceli jednoducho vymeniť osoby, proste to sú ľudia ktorých neštve to, akým spôsobom doteraz politici vládli, ale to, že ich nepustili k válovom. Chcú ich vymeniť, ale nechcú zmeniť systém fungovania štátu.“
(z podcastu Dobré ráno, Denný podcast denníka SME zo stredy 5. 2. 2020) Krajšie by som to ja nikdy nepovedala. Odporúčam si vypočuť celý podcast. (TU)

Žijeme v mafiánskom štáte ako povedal ešte vtedajší prezident Andrej Kiska a z tejto jednoduchej vety mi behá mráz po chrbte. Všetka tá špina čo pomaly vychádza na povrch je pre mňa až priam nepredstaviteľná a len ma utvrdzuje v tom, že ľudom sa jednoducho veriť nedá. A predsa to idem skúsiť znovu a dať svoj hlas ľuďom o ktorých si myslím, že by nás mohli z tejto situácie dostať.

Hoci niektorý historici tvrdia, že máme myslieť pozitívne a že si nemyslia, že by to celé mohlo dopadnúť až tak zle. Na druhej strane hovoria, že už majú vyhliadnuté byty v zahraničí. Príjemný žart na ukončenie debaty, ale priznám sa, že si naozaj neviem predstaviť čo sa môže stať, ako to bude vyzerať, fungovať ak sa najhoršie scenáre stanú realitou. Jediné čo mi, nám ostáva, ktorí to nechceme nechať tak je nebyť ticho. Máme slobodu slova a tak vyjadrime náš nesúhlas s danou situáciou (ale stále mysli na to, že tvoja sloboda končí, kde sa začína sloboda iného človeka.)  

Chcela by som vás poprosiť, ak sa vo vašom okolí nachádzajú nevoliči alebo poprípade voliči ĽSNS, nájdite si chvíľku času a porozprávajte sa s danými ľuďmi. Ukážte im fakty, že tadiaľto jednoducho cesta nevedie. Opýtajte sa ich prečo sa takto rozhodli, čo im ĽSNS sľúbila, že urobí, a hlavne AKO, pretože to by zaujímalo aj mňa a myslím si, že ani sami predstavitelia tejto strany ešte nevedia a podľa toho, kto sa nachádza v ich strane asi ani vedieť nebudú. Ukážte im ich program, nech sami vidia, že to sú len prázdne slová bez konkrétnych spôsobov realizácie. Tu pridávam ešte LINK na "prečo ĽSNS jednoducho nie je cesta."

A pre tých, ktorý nechcú ísť voliť (čítaj toto), lebo načo, alebo sa nevedia rozhodnúť odporúčam tento podcast od Michala Saba (TU) a volebnú kalkulačku, kvíz, (TU) ktorý ti zaberie pár minút a na základe tvojich odpovedí na dané otázky ti ukáže s akou stranou sa najviac zhoduješ.

Ak si to dočítal až tu tak ti veľmi ďakujem. Budem rada ak mi tvoj postoj napíšeš do komentáru alebo do DM na instagrame (@alex_cuchorova). Vážim si to a ešte  predtým ako dám už priestor fotkám by som rada túto tému uzavrela s nádejou, že dúfam, že to všetko dopadne dobre. Verím nám, len nemôžeme zostať ticho.


Komentáre

 1. Och, vždy, keď mi na sociálnych sieťach vyskočia nejaké predbežné štatistiky o tom, ako asi dopadnú voľby, tak mi behá mráz po chrbte. Je smutné, že ľudia vidia riešenie problémov v štáte v extrémizme — ale podľa mňa je hlavným zdrojom tohto problému nedostatočné vzdelanie. Prečo sa v škole nemôžeme rozprávať otvorene o politike? Potom niet divu, že prieskumy vyzerajú tak, ako vyzerajú. Ja sama som sa roky o politiku vôbec nezaujímala a oči sa mi otvorili až po prechode na výšku, kedy to odo mňa žurnalistika priam vyžadovala. Ale keby nebolo školy, ktovie, či by som sa sama začala zaujímať o situáciu; čo ma vedie iba k tomu že sú desaťtisíce prvovoličov, ktorí sa takisto o politiku vo voľnom čase nezaujímajú, pretože na to nemajú dôvod (lebo podľa školského systému je životne dôležité vedieť, čo je mitochondria a ako vypočítame logaritmus, ale nie kto vôbec sedí v parlamente a akých máme ministrov) — a presne na tom sa "priživuje" ĽSNS, ktoré presne zachytilo tú skupinu ľudí, ktorá chce v krajine zmenu, no vlastne vôbec netuší, ako sa reálne nakladá so štátnym rozpočtom, prečo sme v NATO alebo ako funguje súdnictvo. A ak sa toto nezmení a na strednej sa deti nezačnú učiť o politike (objektívne, samozrejme), tak nemôžeme od nich čakať, že sa budú pri svojich prvých volebných urnách vedieť správne rozhodnúť.

  Ale veľmi dobrý článok, za mňa palec hore a len tak ďalej ❤

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "TOP VEGAN PROTEIN SOURCES"

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, já jsem na tom vlastně dost podobně, taky mě politika nikdy nezajímala, ale člověk přeci jen vnímá, co se děje v jeho okolí, mluví o tom přátele, rodina, známí... Je to na zamyšlenou. Bohužel i u nás jsou u moci lidé, které nezajímá osud občanů. Téměř každý politik je u moci jen proto, aby si nahrabal peníze a je jim v podstatě jedno, jak si žijí lidi. Stačí se jen podívat na jejich astronomické platy a potom na samoživitelky, které mají tři práce, aby rodinu uživily, protože dělají za minimálku. Je to smutné, ale musí si to uvědomit víc lidí a nějak se vzbouřit, aby se skutečně začalo něco dělat.

  Lucka z Seriouszone

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jsem na tom dost stejně. Politika mě nikdy moc nezajímala, ale vlastně je pro život dost důležitá a řešit bychom ji měli. Bohužel jsou u nás zrovna teď u moci lidé, kteří by tam být spíše neměli. Protože napravování jejich průserů bude nic moc úkol pro další vládu.

  Gabux | Poslední článek

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Bože, ja som mega rada, že o tomto ľudia píšu. Je to veľmi dôležité, na druhej strane si však myslím, že práve sympatizanti mafiánskych strán majú klapky na očiach aj ušiach a nedajú si vysvetliť, ako sa veci majú.

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Najprv k fotkám - sú krásne a veľmi ti to pristane a aj ja som si v poslednej dobe zamilovala tento typ sukne! :) Teraz k politike - myslím, že udalosť spred dvoch rokov u mnohých konečne vzbudila pozornosť a najmä otvorila oči. Čo všetko sa môže - a najmä aj deje v tejto krajine, je niekedy až za mojou kapacitou chápania a naozaj si myslím, že väčšina v politike sú ľudia, ktorý nemajú chrbtovú kosť - a žiadnu úctu a rešpekt voči ostatným. Na jednu stranu ma to naozaj mrzí, pretože sa považujem za Slovenku a som hrdá, že to môžem povedať, na druhú stranu si niekedy pomyslím, že rozhodnutie podať si prihlášku, odísť študovať do Prahy a žiť tam, bude to správne.
  Caroline ~ www.galkvinne.com

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)