what to watch 3

Som doma už cez týždeň. Medzi ľudí chodím minimálne, skôr sa teraz len tak sama prechádzam prírodou s mojími obrími sluchádkami. Ráno nevstávam skoro a vždy pozerám priateľov a večer zas nejaký ten film. Moje 16 ročné ja, ktoré napísalo článok o tom aký je život introverta by sa veľmi potešilo. Ja som si za tento týždeň uvedomila, že introvert zo mňa už asi úplne odišiel a veľmi mi chýbajú ľudia. Je to pre mňa celkom veľký tréning byť sama so sebou keď pól roka žijem na internáte a aj keď som niekedy na izbe sama, tak vlastne nie som, lebo tie steny nie sú steny. A preto som túto domácu karanténu zobrala ako výzvu znovu sa naučiť tráviť čas s mojím ja.

Emocionálny výlev aka úvod máme za sebou a rada by som pokračovala v niečom čo môžeš využiť aj ty. Už veľmi dlho som tu nemala okienko s tipmi na film a myslím si, že práve táto domáca karanténa je na tento článok ako stvorená.


L'ÉCUME DES JOURS/ MOOD INDIGO (Michel Gondry)
Žofka (moja super spolubývajúca) odporučila a ja schvaľujem a posúvam ďalej do éteru. Myslím si, že každá žena je fanúšičkou dobrých romantický filmov, ale za seba musím povedať, že je málo takých, ktoré by som si znovu pozrela. Pena dní (v slovenskom preklade s krásnou Audrey Tatou) je výnimka (podobne ako 500days of summer) Nie som si istá, či je tento film úplne pre každého a to hlavne kvôli surrealistickému nádychu, ktorý je vo filme pomerne dosť cítiť. Nie je to nič, čo by kričalo, vadilo. Práve naopak. Prenáša nás do rozprávkového prostredia, ale stále realistického a mne to pomohlo uvedomiť si, že vo filmoch sa fantázie medze nekladú. 
Film ukazuje príbeh vzťahu, života a lásky. Nechcem ti veľa prezrádzať, ale všímaj si ako sa príbeh vyvíja a ako je situácia zdôraznená farbou či prostredím. Koniec mi trochu pripomenul dielo od Franza Kafku: Premena a vybehla aj slzička.
Film je podľa mňa dokonalý na jarný večer s francúzskou, niekedy až rozprávkovú romantiku, ktorá nie je až taká oddychová.JOJO RABBIT (Taika Waititi)
Chcela som tu zaradiť aj nejakú komédiu, lenže ja moc komédie nepozerám, pretože dobrých komédií je veľmi máličko. Nuž ale nájdu sa aj dobré a jednou z nich je práve Jojo Rabbit. Na Letterboxe (skvelá social stránka pre milovníkov filmov, určite sa na to pozri a môžeš ma tam sledovať @alexcuchorova) to niekto komentoval ako „Taika’s Inglourious Moonrise Kingdom“ a asi neexistuje nič iné čo by tento film viac vystihovalo. Je to príbeh z nacistického Nemecka, počas Druhej svetovej vojny. Naším hlavným hrdinom je práve Jojo, ktorý je pobláznený celou nemeckou ideológiou. Príbeh ako taký je podľa mňa veľmi predvídateľný, pretože každý vieme ako to dopadlo, ale to neznamená, že sa nebudeš zabávať. Je krutý, smutný ale tým, že hlavní hrdinovia sú prevažne deti, všetko to naberá úplne iné rozmery a krutosť si človek uvedomuje menej. Komické situácie, slovný humor uvoľňujú situáciu, ale zas som sa neudržala a pri konci mi slzička vybehla. A nemôžem zabudnúť na dokonalú Scarlett Johansson, ktorá ma zas utvrdila ako moc ju mám rada.J'AI PERDU MON CORPS/ I LOST MY BODY (Jérémy Clapin)
Moji najbližší by ti vedeli potvrdiť, že milujem animáky pre dospelých. Všetky nechutné a ironické seriály na Netflixe mám napozerané odzadu dopredu. Ale nie všetky animáky pre dospelých musia byť nechutné a ironické. Príkladom je tento krásny film, ktorého na Oskaroch porazil Toy Story4 z čoho som zostala jemne sklamaná, ale ako hovorí Žofka „Oscary sú trash.“ (a ja súhlasím) Prvá vec. Ide opäť o francúzsky film čo už trošku nastavuje vyššiu latku, ktorá bola aj dodržaná. Za mňa to bol nádherný príbeh, teda dva prebiehajúce príbehy s krásnou animáciou. (Už je mi blbé písať, že aj tu som sa na konci rozplakala, ale aby ste vedeli, nie som až tak moc citlivá, len som náhodne vybrala filmy, ktoré ma očarili a všetky mali jemne smutný záver.) Nerada v týchto príspevkoch píšem o deji, pretože ten máš vyššie a tak ti už len poviem, že tento film nájdeš na Netflixe a kvôli mne mu daj šancu.MOONRISE KINGDOM (Was Anderson)
Ak pozorne čítaš, tento film bol už spomenutý vyššie v spojitosti s Jojo Rabbit. A aby si ten komentár jedného užívateľa Letterboxu pochopil, určite by si si mal pozrieť aj tento film a potom to bude do seba krásne zapadať. (a ešte inglourious basterds)
Pozeráte sa na film od podľa mňa boha estetiky, precíznosti, detailnosti Wesa Andersona. Toto bol prvý film, ktorý som od neho videla a vtedy som sa priam zamilovala do jeho tvorby. Príbeh posadený do roku 1965, kde hlavnými postavami sú opäť deti, presnejšie zaľúbená dvojka, ktorá sa rozhodne utiecť a následne sa po nich začína pátrať.  Na Wesových filmoch mám taktiež rada spojenie priamej reči, dialógov s rečou rozprávača. Dodáva to príbehu jemne knižný nádych, čo sa často nevidí.  Zas by som rada citovala komentár neznámeho používateľa Letterboxu, ktorý to v jednej vete opäť vystihol: „wes anderson wants to fuck the color yellow & i think we should let him.“ Je to pomerne oddychový a pomalý film. Vďaka jeho farebnej palete je úplne dokonalý na toto prichádzajúce jarné počasie a pri jeho pozeraní sa vždy cítim ako v galérií plnej dokonalo namaľovaných obrazov.Snažím sa tieto výbery nerobiť moc mainsream-ové práve preto, aby som ti ukázala inú stránku kinematografie, ktorá v našich kinách nie je až tak zastúpená. Preto by som bola veľmi rada, keby dáš šancu aj niečomu inému. Ale sama mám Netflix a pozerám tam hovadiny, čiže ak máš chuť na niečo menej estetické odporúčam: 100 HUMANS, PARADISE PD, UGLY DELICIOUS, THE CHEF SHOW, RU PAULS DRAG RACE. Ale sú tam aj kvalitné a pekné filmy ako: CALL ME BY YOUR NAME (milujem), LADY BIRD, THE TRUEMANSHOW, INTERSTELLAR, 2001:  A SPACE ODYSSEY, THE SHINING a kopa ďalších. 
Takže sa držte, pozerajte filmy, papajte ovocie, zeleninu a seďte doma na riti :)

Komentáre

 1. Děkuju za tipy! :) V těchto dnech se opravdu hodí :) Držím palce, abychom tu domácí karanténu zvládly, týden máme už za sebou :D

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvěle zpracovaný článek! Nejvíce mě zaujal Jojo Rabbit, o kterém jsem slyšela už předtím, takže díky moc za připomenutí! :D Na animované filmy vůbec nejsem, ale dám šanci těm ostatním. :)

  Tereza's journal

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super tipy, diky moc! :)
  my teraz kukáme Penny Dreadful a dokukali sme Draculu :)
  Sydney Sleek blog

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pena dní je úžasná ♥ Ale ja preferujem knižnú verziu ❤

  Blog de la Licorne * Instagram * We♥It

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Rovnako aj ja ďakujem za tipy na zaujímavé filmy! Je pravda, že mňa táto strana kinematografie obchdádza a vždy skončím na Netflixe :D

  IVANNA MALIK / prečítaj si: MÔJ AKTUÁLNY PLAYLIST / sleduj ma na IG: @ivannamalik_

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tiež mi chýba kontakt s ľuďmi!! Ale zasa niekedy prídu fázy, kedy by som najradšej bola úplne sama. :D
  Výborné tipy na filmy! Nepoznám ani jeden a zlákal ma ten prvý a aj ten animák (lebo mňa zaujme hocičo, čo má francúzsky názov hah). No in general doma veľmi filmy nepozerám, príde mi to strašne zdĺhavé. Preferujem seriály, ktorých si dokážem pozrieť aj 5 dielov po sebe, ale pri filme väčšinou neviem obsedieť. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. tento článok oficiálne milujem a ukladám lebo sme sa vo veľa návrhoch zhodli a zvyšok si teda musím hneď pozrieť! also CMBYN je laska mojho zivota a to ez ho dlai an netflix je asi najlepsia vec na svete lebo teraz ho mozem pozerat dookola a aj to robim :DD

  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ten úvod a emocionálne vyjadrenie si úplne vystihla, presne tak to cítim aj ja <3 chýbajú mi jednoducho ľudia :D Skvelé tipy, určite niečo pozriem! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pár serosu z Netflix už mám za sebou ale z těchto ani jeden takže se inspiruju do příště 😁

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Jejda, neviem si ani len predstaviť, aké toto musí byť pre ľudí, čo majú stále spoločnosť. U mňa sa táto povinná karanténa nelíši môjmu bežnému životu, takže ja som v podstate spoko, ale tebe posielam veľa síl. ;) Som rada, že si sa v článku zamerala skôr na tie netradičné snímky. :) Drag Race je inak moja záchrana v týchto dňoch, len je mi ťažko čakať celý týždeň na novú epizódu.

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Viděla jsem pouze Jojo Rabbit, takže moc děkuji za skvělé tipy, ty filmy zní velmi zajímavě a v téhle době se víc než hodí! :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)