what to watch: documentaries on Netflix

Možno ste si už stihli všimnúť, že ma celkom zaujíma kinematografia a z času na čas sa tu objaví nejaký článok práve na túto nôtu.  Jedno z mojich blogových „predsavzatí“ bolo alebo stále je, aby som sa k takýmto článkom dostávala častejšie, aspoň raz za mesiac. Na jednej strane ma to núti pozerať nové filmy, núti ma to hľadať nové smery a žánre a taktiež je to jediný spôsob ako sa zlepšiť v analyzovaní či písaní recenzií. Tie sú podľa mňa veľmi ťažké a dovolím si tvrdiť, že ešte ťažšie ako analýzy.  Snažím sa vám prezradiť minimum z deja, ale zároveň vás nalákať na daný film, čo vie byť z času na čas jemne tricky.
Dnes som sa rozhodla, že si to trošičku uľahčím a pozrieme sa spolu pár dokumentov zo streamovacej platformy Netflix. Pri dokumentoch sa mi recenzie písali jednoduchšie, pretože nemá zmysel zatajovať vám dej, keďže ho veľakrát dokážete rozpoznať zo samotného názvu filmu.
Čo sa týka týchto dokumentov, sú zaujímavejšie svojím obsahom ako vizuálnou stránkou, ale v čase pandémie, kedy majú Netflix aj tí, čo ho predtým nemali, mi toto prišiel ako najlepší nápad. A keďže sa väčšinou vždy snažím tieto príspevky nejako tematizovať, tak dnes by som sa sústredila na dokumentárne filmy so sociálnym, humánnym podtónom, ktoré mám asi najradšej.
Ale ešte predtým ako sa začneme rozprávať o dokumentoch si musíme uvedomiť, že dokument sa nedá nazvať čisto autentickým dielom. Každý dokument má nejakú formu scenáru, odpovede bývajú postrihané podľa režisérskeho zámeru a každé toto dielo je väčšinu času práve jeho tvorcom ovplyvnené.

Joga je v dnešnom modernom svete veľmi populárna a práve tohto trendu využil Netflix v ich dokumente o slávnom učiteľovi jogy Bikram-ovi Choudhury.  Tento dokument opisuje Bikramov život od ranného veku, po to, ako sa stal úspešným a uznávaným jogínom. Ale za každým úspechom sa môže skrývať aj niečo „nekalé“ a všetko nie je také, ako sa na začiatku zdá byť.  Je to dokument o veľmi silnom človeku, ktorý sa dostal z chudoby do veľkého bohatstva a možno aj táto radikálna zmena z neho spravila človeka, akého ho tento dokument vykresľuje. Je to dokument o silnej osobnosti, ktorá dokázala poblázniť veľké množstvo ľudí.
Na dokumentárnej tvorbe Netflixu sa mi veľmi páči, že prinášajú príbehy pre mňa pomerne neznámych ľudí, ktorí toho dokázali veľa, ale práve v príbehu o Bikramovi musíte využiť jemné kritické myslenie, pretože to nie je jediný dokument kedy sa Netflix stavia iba na jednu stranu. Kto vie či sa dozvieme skutočnú pravdu.Málokedy si uvedomujem aké mám šťastie, že som zdravý človek, ktorý je schopný postarať sa sám o seba a nepotrebuje byť závislý od iných. Dokumenty, ako je Crip Camp mi len pripomínajú aby som bola vďačná, za život aký mám.
Ako hovorí názov, ide o dokument o ľuďoch s rôznymi poruchami, pre ktorých bol v sedemdesiatych rokoch v Amerike založený tábor, kde mohli byť aspoň na pár dní normálnymi tínedžermi, ako to opisujú ľudia v ich spomienkach. Okrem autentických záberov z tábora, sa nám v dokumente postupne odkrýva dôležitejšia téma a tou sú práva ľudí s rôznymi poruchami. Sledujeme ich cestu, ich boj za dosiahnutie cieľa. Je to veľmi heartwarming dokument, ktorý je dôkazom toho, že keď sa spojíme a vytrváme sme silní a "neporaziteľní."
Zas môžem tvorcom len ďakovať, že nám prinášajú príbehy ľudí, ktorí možno nie sú až tak celosvetovo známi, ale pre našu spoločnosť urobili veľmi veľa a aj vďaka ním sme dnes tam kde sme.Ďalší dokument a s ním ďalší príbeh, ku ktorému by som sa asi inak nedostala. Circus of books otvára životný príbeh dvoch ľudí, manželov a ich nie tak často vídaného biznisu.  A to konkrétne obchodu s gay pornom a časopismi, ktorý pomohol tamojšej komunite nebáť sa byť iným a podľa mňa zmení aj tvoje vnímanie na celú túto situáciu. Je tu veľmi pekne ukázaný kontrast medzi prácou, ktorú títo ľudia robia a ich skutočnou povahou, hodnotami. Celý dokument zachytáva život ľudí v neskorých sedemdesiatych rokoch až dodnes, vnímanie gayov v spoločnosti a nástrahy, ktoré museli ako komunita prekonať.Sedemdesiate roky USA, skupina silných a odhodlaných žien, ktorá chce lepšiu budúcnosť pre nich, ich deti a v konečnom dôsledku aj pre nás. K začiatkom feministického hnutia, boju za práv žien sa dostávame cez krásne fotky ešte krajších, sebavedomých a hrdých žien. Keď sa na tie ženy na fotkách pozrieme dnes, stále sú to krásne bytosti, z ktorých vyžaruje neskutočná sebaúcta a hrdosť, že si hovorím, „aj ja chcem byť taká.“ Okrem výpovedí žien o tom, ako to bolo vtedy (sedemdesiate roky) a ako to vnímajú s odstupom času sa v dokumente rozoberá aj téma požadovaného a stereotypne rolovo určeného správania, dievčat či žien. Keďže je to dokument venovaný téme feminizmu nezaobišiel sa ani bez vysvetlenia o čom skutočný feminizmus je a ako je v dnešnej dobe veľmi zle chápaný.Ak toto práve teraz čítaš, mala by si sa tešiť, že žiješ v pomerne dobrej krajine a máš možnosť viesť plnohodnotný život. Pri tomto krátkometrážnom dokumente som si  uvedomila, že nie každý dostal takú šancu ako mám ja a, že pre mňa banalita všedných dní, ako je normálny priebeh menštruácie, ktorý ma nijak neobmedzuje a neznižuje moje postavenie, nie je samozrejmosť pre každého. Práve v tomto dokumente, ktorý bol mimochodom ocenení cenou akadémie za najlepší krátky dokumentárny film za rok 2019 sa dozvedáme, ako toto obdobie zvládajú ženy v Indii. Poviem len toľko, musíme túto tému menej tabuizovať aby sa pravdivé informácie dostávali aj k opačnému pohlaviu.


Ak ste videli niečo zaujímavé, nemusí to byť dokument, očakávam vaše tipy v komentároch.

Komentáre

 1. Konečne niekto, kto nedáva len filmy a seriály! Ďakujem, presne niečo také som potrebovala :)

  Viki z blogu BarsVee🌸 - BarsVee na Instagrame🌸

  OdpovedaťOdstrániť
 2. O Period jsem uvažovala, ale pak jsem ho z nějakého důvodu nezapla, tak to možná napravím.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wow, som ti veľmi vďačná, že si spísala tento zoznam. Väčšinou, keď som sa snažila nájsť niečo nové, na čo by som sa mohla pozerať, sa všade opakovali tie isté názvy mainstreamových filmov a seriálov. Všetko z vyššie spomenutej tvorby znie zaujímavo a že má zmysel si to pozrieť. Ďakujem ti krásne za tipy!

  blog emptycoffeecups.co | Changing our beliefs in adulthood | instagram @bythewaygaby

  OdpovedaťOdstrániť
 4. O Feminist som už počula na sociálnych sieťach, ale nevedela som, že je priamo na Netflixe, takže ďakujem, už viem, do čoho sa pustím najbližšie!

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "WHY I'LL NEVER EAT MEAT AGAIN"

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Skvelý článok! Ešte ani o jednom z týchto dokumentov som nepočula, ale všetky ma zaujali, takže už viem, ako strávim najbližšie dni :)
  What A Fancy World

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pekný článok. My nemáme telku ani Netflix, takže keď chcem nejaký seriál tak musím hľadať po internete :D

  Ako (ne) nakupovať počas tehotenstva?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ďakujem za zaujímavé tipy na dokumenty! <3 Určite sa do niektorých z nich pustím! :)

  IVANNA MALIK / prečítaj si: EVERY LAST WORD / TAMARA IRELAND STONE / sleduj ma na IG: @ivannamalik_

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Díky za super tipy, moc mě zaujal ten dokument Feminist, neboť to je téma, které je mi blízké. Určitě si ho mažu hned uložit než na to zapomenu :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)