ootd: emócie

 Dnes ráno som sa zobudila po ďalších nočných morách a moje zúfalstvo konečne sa dobre vyspať bolo také veľké, že prvú vec, ktorú som ráno urobila keď som sa zobudila bolo, že som hľadala či náhodou nemám retrográdny Merkúr. Sklamanie prišlo, keď som zistila, že nie, že nás to zhruba o mesiac čaká. Moje znalosti z astrológie sú veľmi začiatočnícke, ale už viem, že keď život nedáva zmysel, tak za to väčšinou môže cúvajúci Merkúr.

Tento posledný týždeň bol zaujímavý. Jeden deň som sa nebola schopná postaviť z postele a ten ďalší, keď slnko len trochu vykuklo spoza mrakov som toho stihla minimálne dvakrát viac ako v bežný deň.

Ale tie nočné mory kamaráti, ja už vám neviem. Ešte nikdy sa mi nesnívali tak brutálne, krvavé a nereálne sny toľko nocí za sebou. Ako som písala aj v článku o journaling-u. Podľa mňa sny majú svoj skrytý významlen mi sami ho dokážeme pochopiť, ale pri týchto som neskutočne stratená. Nič mi nedáva zmysel a skôr ma to straší.
Nuž ale od témy k téme. Konečne som dočítala knihu Štyri Dohody (prosím povinne každý jeden a určite nie len raz) Na jej začiatku autor krásne vysvetľuje na základe Toltéckeho učenia ako my ľudia fungujeme. V podstate hovorí o tom, že ako deti preberáme vzory správania, preberáme názory, myšlienky, zvyky.. No vlastne všetko. A tým, že si niečo osvojujeme uzatvárame sami so sebou dohodu. Keď vyrastáme, málokedy vieme povedať, čo je dobré, čo je zlé. Určite veľa z nás prebralo vzory správania našich rodičov na ktoré teraz nie sme až takí pyšní, ale vtedy sme to nemohli vedieť. „Dohody,“ ktoré sme uzatvorili už v našich prvých rokoch života sa menia najťažšie. Ale nie je to nemožné. Dnes by som sa chcela vyjadriť práve k jednej, ktorú sa ja snažím zmeniť. Vytvorila som si nové presvedčenie, alebo jazykom štyroch dohôd: uzavrela som novú dohodu, že emócie nás nedefinujú.


Stalo sa aj tebe, že si bola smutná a v tom si sa na seba nahnevala, že si smutná a z jednej malej emócie smútku vzniklo xy ďalších negatívnych emócií. V tomto som ja bola expert. Som veľmi emotívny človek. Rozplače ma hocičo ale o desať sekúnd sa dokážem opäť smiať. Veľmi dlho som sama sebe za svoje pocity dávala veľký hate talk. Buď to bolo ako som spomínala vyššie, že som bola smutná a zároveň som sa nahnevala za to, že som smutná, pretože ja nemám byť prečo smutná. Alebo som sa dokázala rýchlejšie povzniesť nad nejaký pocit, ale moje vnútro ako keby nebolo rado, že sa cítim lepši a stále mi pripomínalo: „však sa ti stalo toto, ty nemôžeš byť teraz veselá.“ Rozumiete o čo mi ide? Expresívne povedané bola som otrokom svojich pocitov, možno stále ešte trochu som, ale pracujem na tom.

Raz som si púšťala nejakú vedenú meditáciu práve k emóciám a pani hovorila skoro to isté, čo vidíš na obrázku nižšie. Namiesto toho aby sme sa karhali za naše emócie, len ich pozorujme. Presne toto som začala robiť. Keď sa cítim napríklad smutná, tak si zavriem oči, dýcham a snažím sa analyzovať kde v mojom tele emóciu cítim. Divné? Vysvetlím. Pamätáš kedy si naposledy stála na pódium či mala rozprávať pred plným publikom? Pravdepodobne si mala motýle v bruchu. Bolo to spojenie, trémy, adrenalínu, strachu ale určite aj radosti a takto si ich cítila vo svojom tele.

Potom sa snažím pochopiť prečo sa tak cítim. Nemohlo to prísť z ničoho nič. Možno sa mi vynorila spomienka, ktorá ma zarmútila, možno sa bojím čo bude, možno sa cítim sama. V hlave si odpovedám na otázku prečo sa tak cítim až neprídem ku koreňu problému.

Posledným bodom je maličká vizualizácia. Snažím sa predstaviť si danú emóciu ako oblak, ktorý odo mňa odchádza až sa stratí za kopcom alebo sa jednoducho rozplynie. Stále si opakujem, že je to len emócia, nie som to ja.


Tieto krásne fotky vytvorila @waasabiii z @wasabilens a určite jej hoď follow, bude sa ti páčiť.

 

Musím povedať, že keď sa snažím takto vedome pracovať so svojimi emóciami skoro vždy odletia spolu s tým pomyselným oblakom. Nuž, ale ak nepomôže toto, verte mi, že jedna bomboniéra morských plodov z Lidlu (tá je určená na smútok) zjedená za tridsať minút a smútok je hneď preč. Vždy ma po nej tak moc bolí brucho, že nič iné nie som schopná vnímať či cítiť. (haha)


 

 

Komentáre

 1. Outfit je super, to sako se mi hrozně líbí:) Jinak s emicemi je těžké pracovat, podle mě se to člověk tak nějak učí celý život.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem krásne :) Uh a podľa mňa máš úplnú pravdu

   Odstrániť
 2. very cool outfit, love how you've styled your blazer!
  XO
  S
  https://s-fashion-avenue.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Moc ti to sluší, nádherné sako!
  Čtyři dohody znám velmi dobře, moje mamka ji kdysi četla, mluvila o tom, co si pamatuji a samotné 4 dohody mám dodnes doma na ledničce. Sama ji tu mám i sebou v Anglii, chystám se na ni už několik měsíců a snad se do ní zas znovu pustím. Věřím, že je to ten typ knihy, která se dá číst několikrát a pokaždé si v ní člověk najde to, co zrovna potřebuje.

  Moc se mi líbí ta cvičení, jsem také velmi senzitivní a občas je toho na mě až moc... Ráda vyzkouším. Možná to bude také nějak souviset s mými sny, více než polovinu života mám jen sny o různých koncích světa a civilizace, nebo alespoň jsou jediné, co si pamatuji. Kolikrát se vzbudím a netuším, kde jsem a co se děje, spocená a vyplašená. Přemýšlím, co by to mohlo znamenat, ale nevím. Vím jen, že se musím vyhýbat i filmům s touto tématikou, pak jsou ty sny ještě horší...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Barborka ďakujem ti krásne za tvoj komentár ♥ Uh, tak tie sny ti vôbec nezávidím, to je veľa aj na moje nočné mory.

   Odstrániť
 4. Myslím, že ty čtyři dohody mi něco říkají. S těmi emocemi je to celkem složité. Jinak, outfit je opravdu super, líbí se mi a ty fotky, zamilovala jsem se. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Inspirativní článek. Opravdu mě donutil se zamyslet. Často se mi taky střídají emoce a až poslední dobou sem se rozhodla nad nimi více přemýšlet a zjistit příčinu. Jinak se budou motat pořád dokola.. :X Outfit ti moc sluší! :) <3

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Je fajn, že tě kniha dovedla k tomu, že jsi začala na sobě pracovat. Mně ta kniha sice bavila číst, ale nic moc mě nedala :) Nikam jsem se neposunula.

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
 7. S nočními můrami mám sama zkušenost, a to bohužel ne malou.. U sebe jsem měla pocit, že se mi snaží něco říct a když jsem udělala určité změny ve svém životě, tak zmizely samy od sebe.. Knížku Čtyři dohody jsem četla taky a je skvělá ❤

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Outfit skvelý a čo sa týka článku super napísaní. Ja sa väčšinou na seba hnevám keď som lenivá. Viem že vonku je pekne, že môžem ísť fotiť ale nie ja budem doma sedieť a potom som večer naštvaná a frustrovaná s toho prečo som nešla. Katastrofa. 4 Dohody som čítala ale nikdy som sa takto nad tým nezamýšľala. ďakujem

  DISCOVERINGGLAM

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Jsem ráda, že se umíš emocím postavit čelem. Také jsem nedávno měla slabší chvilku, ale jak říkáš, zase to odezní
  Leník

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Sooo beautifully written. Thanks for sharing.

  Nahid | https://bestclicknow.com

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Úplně mi mluvíš z duše. O knížce jsem taky psala článek a je skvělá na zamyšlení. Ten outfit je boží a fotky taky! <3

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Most Righteous Boots There - Stay Creative - All The Best This Upcoming July

  Cheers

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)