rituály

Neskutočne moc som sa tešila ako sa s vami o toto podelím. Povedala som si, že tento článok nazvem jednoducho ako si si už mohla prečítať a to rituály. Neboj, zatiaľ sa tu nejdeme rozprávať o mágií, aj keď netvrdím, že by som nebola rada ak by som nejaké schopnosti mala. Ja rituál považujem za činnosť, či to je beauty rutina, alebo aj takéto trochu abstraktnejšie činnosti, kedy sa venujem samej sebe. Podľa mňa nejde ani o to čo, ale, že pre seba vôbec niečo robíme a vedome si vytvárame čas v našich dňoch kedy sa venujeme len sami sebe. Ako som už naznačila, rituály môžu mať rôzne podoby. Niekto to nazýva rutina, ale mne sa rituál páči viacej. V poslednej dobe som sa snažila viacej nahliadnuť do seba a vydala som sa na cestu hľadania toho skutočného šťastia, ktoré tam vo mne je, len by som ho rada ešte viac posilnila. A preto som začala meditovať, čítať knihy na túto tému, vediem si journal (o ktorom som písala tu.) Snažím sa počúvať moje telo, moju intuíciu. Vzdelávam sa v tejto oblasti, pretože mám pocit, že sa mi otvoril úplne nový svet, ktorý ma pohltil.

A presne ako používam rôzne krémiky, masky na tvár, keď sa chcem cítiť krásna, tak rovnako existujú „pomôcky,“ vďaka ktorým sa cítim zrelaxovaná, kľudnejšia. Za tieto produkty vďačím stránke auvita.sk vďaka ktorej vznikol aj tento článok.

Asi tu budem veľa hovoriť o energiách a rada by som to nazačiatku uviedla na pravú mieru. Všetci vieme, že niečo ako energia existuje. Každá vec s nami v zozname je zložená z atómov, malých čiastočiek, ktoré sa pohybujú, tým pádom vzniká energia. Ja verím tomu, že aj my ako ľudia máme určité energetické pole, ktoré sa nazýva aura. V aure sú zachytené naše či už pozitívne alebo negatívne emócie. Hľadala som k tejto téme aj nejaké štúdie, ktoré by som tu pridala pre ľudí, ktorí potrebujú vedecký pohľad na vec ale nič, čo vyzeralo dôveryhodne som nenašla. Najviac ma zaujal táto krátka publikácia, ktorú si môžeš prečítať tu. Ale podľa mňa je to ako s vierou. Ak veríš, že voda s citrónom na lačno ti pomôže zbaviť sa toxínov, tak rovnaký účinok budú mať všetky dnes mnou spomenuté pomôcky. Tak poďme rovno na to. 


rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality

V O N N É   T Y Č Y N K Y

Začneme zľahka a tým sú vonné tyčinky, ktoré podľa mňa predstavujú krásny prechodový mostík do tohto energetického sveta. Vonné tyčinky sú vlastne vonná bylinná vydymovacia zložka, nanesená poväčšine na drevnú alebo bambusovú štiepku, ktorá produkuje veľmi očarujúcu a sladkú vôňu pri spaľovaní. Pri čítaní histórie ma zaujalo, že samuraji využívali vôňu kadidla v svojich bojoch, kde im mala priniesť auru neporaziteľnosti. Zaujímavé čo? Použitie je veľmi jednoduché. Potrebujete k tomu stojan na vonné tyčinky (klikni tu) Tyčinku zapálime najlepšie nad sviečkou, necháme ju pár sekúnd horieť a následne plameň uhasíme pohybom tyčinky, či rukou. Tyčinka by sa nemala sfukovať, lebo tým môžeme uraziť bohov.

Použitie je len na tebe. Môžeš si ju zapáliť večer ku knihe, aby si sa uvoľnila po dlhom dni, na podporu kreativity, môžeš pri nej meditovať a predstavovať si ako dym čistí tvoje energetické pole, môžeš ňou čistiť priestory, kamene, seba, hocičo. Stačí si len určiť cieľ a zamerať sa naň.

Pre tých, ktorým nejde o čistenie priestoru, alebo teda nejakú „spirituálnu“ vlastnosť to môže byť skvelá alternatíva ku sviečkam s parfumáciou. Ja osobne milujem voňavé sviečky. Ich vôňa vie byť veľmi silná, ale býva rýchlo prchavá, hlavne pri tých lacnejších. Vôňa z vonnej tyčinky vydrží aj niekoľko dní. Hlavne pri veľkých Satya Nag Champa mi izba voňala vážne asi dva dni. Nie je to nič silné, že by z toho bolela hlavajedna tyčinka prevonia celý byt, ale vôbec ju nemusíte páliť celú. Vonných tyčiniek existuje veľa druhov. Ja som skúšala už vyššie spomenuté Satya Nag Champa, čo sú ručne šúľané indické tyčinky. V balení ich je pätnásť a jedna tyčinka tlie okolo hodiny. Mám doma vôňu jazmínu (klikni tu) myrhy (klikni tu.) Obe vône sú krásne, silné a nebolí z toho hlava, čo ma príjemne prekvapilo. Taktiež som skúšala menšie vonné tyčinky Morning Star, ktoré sú pre zmenu z Japonska. V balení ich je päťdesiat a každá tlie okolo tých dvadsaťpäť minút. Tým,  že tlejú kratšie, tak som ich využitie našla pri meditácií, či tesne pred spaním. V balení je aj malý stojanček, do ktorého tyčinku zasuniete. Vybrala som si vôňu santálového dreva (klikni tu)levanduľu (klikni tu) jemnejšie než tie Indické, ale vôňa je opäť veľmi pekná.

rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality

rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality


V Y D Y M O V A D L O

Kamoši toto je skvelé. Mám tu dva zväzky. Jeden zväzok je čistá biela šalvia (klikni tu) a druhý je v spojení s lupeňmi ruží (klikni tu,) ktorý je nádherný. Ako ste sa už mohli dovtípiť, na vydymovanie sa používa prevažne šalvia. Buď čistá alebo s ružou, eukaliptom, dračou krvou atď. Prečo biela šalvia? Je jednou z najsilnejších rastlín na čistenie a žehnanie. Používa sa ako kadidlo na energetické čistenie a ako súčasť rituálov. Jej dym s výraznou, korenistou vôňou šíri pokoj a liečenie. Čistiť ňou môžete opäť buď seba alebo priestor. (týmto očistným rituálom sa budem venovať ku koncu článku) Pri používaní šalvie je potrebná nehorľavá miska, tradične sa používa mušľa. Aj tie viete nájsť na stránke auvita. Ja som konkrétne dostala prekrásnú zelenú mušľu Abalone (klikni tu.) Minule som sa dočítala, že pri procese vydymovania zasahujeme do všetkých štyroch elementov. Mušľa predstavuje vodu, pretože pochádza z mora. Šalvia zastupuje zem, lebo ako bylina zo zeme rastie. Ako náhle ju zapálime predstavuje oheň. Dym, ktorý z nej vychádza symbolizuje vzduch. Počas procesu vydymovania sa teda dotkneme všetkých štyroch elementov, ktoré tak zostanú s nami.

rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality

rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality


P A L O  S A N T O

Drevo Palo Santo (klikni tu) pochádza z posvätného stromu rastúceho v oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Toto konkrétne je z Ekvádora, z ekologického zberu zo stromov spadnutých bez zásahu človeka. Nedochádza tak k poškodzovaniu životného prostredia. Dalo by sa povedať, že Palo Santo je v používaní ekvivalentom práve šalvie, ale jeho vôňa je sladšia. Ja osobne tam vidím alebo cítim rozdiel. Šalviu by som používala na čistenie priestoru či seba Palo Santo pri kreatívnej tvorbe, meditácií či joge. Možnože to vôbec nie je pravda, ale takto to cítim ja a tebe to môže vyhovovať úplne inak. Ešte som sa niekde dočítala, že šalvia čistí všetku energiu. Nerozlišuje medzi dobrou a zlou pričom Palo Santo by sa malo zbaviť iba tej zlej. Ak by sme považovali túto vetu za pravdu, tak šalvia by bola skvelá ak sa sťahujeme do nového bytu, alebo si kúpime nejaký nábytok čo už niekto mal. Jednoducho by sme ju použili pri príchode nových vecí do nášho života o ktorých nevieme, čo so sebou prinášajú.  Ale ako hovorím, podľa mňa je to len o tvojom presvedčení.


rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spirituality

rituály, spiritualita, čistenie, vydymovadlo, vonné tyčinky, palo santo, sage, spiritualityČ I S T E N I E  S E B A

Pri čistení seba, či priestorov je dobré si na začiatku trochu ukľudniť myseľ jednoduchými cvičeniami s dychom. Na štyri doby nádych, štyri doby držím a potom výdych na štyri doby a znovu. Čím dlhší je výdych, tým viac ukľudňuješ myseľ. Keď si v pokoji, vymysli si nejakú formulku, mantru, ktorú si budeš pri rituály opakovať. Napríklad, chceš očistiť seba od negatívnej energie, tak si budeš popri celom procese opakovať: S dymom odchádza všetka negatívna energia a vytvára priestor na lásku a šťastie. Ja to beriem ako hru, takže vymysli si niečo, čo baví teba. Či už používaš vonnú tyčinku, šalviu alebo palo santo, pri čistení osoby by sa malo postupovať od dola hore krúživými pohybmi.

 

Č I S T E N I E  P R I E S T O R U

Začala by som úplne rovnako ako pri čistení osoby. Ukľudniť myšlienky pomocou dychových cvičení a vybrať si matru. Pri čistení miestnosti je potrebné otvoriť okná dokorán, aby energia mohla odísť. Zapáliš si napríklad šalviu, najlepšie nad sviečkou. Necháš ju jemne rozhorieť a pohybom oheň uhasíš. Takouto tilecou šalviou prechádzaš po izbe. Najprv popri stenách a buď rukou alebo pierkom (klikni tu) dym rozfúkavaš smerom do stredu miestnosti. Nezabudni na rohy, okná či dvere. Počas celého procesu si opakuješ svoju mantru a aj predstava, ako zlú energiu vyháňaš vie pomôcť.  Šalvia ti môže zhasnúť sama, alebo ak máš pocit, že hotovo ja ju zhasínam do zeminy. Mám malý kvetináčik so zeminou, kde ju zhasnem ak mám pocit, že už stačí.

 

Ešte raz by som chcela poďakovať eshopu auvita.sk za krásny balíček. Kvalita produktov je skvelá a ak ťa niečo zaujalo určite odporúčam! Nezabudni ich sledujte aj na instagrame (klikni tu) 

Veľmi ma zaujíma tvoj názor na celý tento jemne vuvu článok a všeobecne k tejto téme. Snažila som sa to držať v striedmej rovine, ale niekedy sa moja detská čarodejnica vo mne nechala uniesť. 


 

Komentáre

 1. Och, super článok! Ani nevieš, ako veľmi som sa na neho tešila! �� Ja si pravidelne zapalujem tyčinky z bielej šalvie alebo levandule (ach, tá ich vôňa!) A to najmä pri či po upratovaní ���� mám kúpené aj Palo santo, ale ešte som necítila potrebu ho zapáliť �� ďakujem veľmi za fip na eshop, kde kúpim vydymovadlá, keďže teraz sa osobne nedá a nevedela som, kde skúsiť hľadať.
  Inak somnsa dozvedela aj zaujímavé nové veci, vôbec som nevedela, že sa by sa nemali tyčinky sfukovať, ani že sa čistí zdola hore. Ja som to vždy robila tak akosi intuitívne, čo asi tiež nie je úplne zle (snáď), no rada viem tvoje tipy! ��

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím si, že intuícia je niekedy, veľakrát lepšia ako nejaké "pravidlá" takže to robíš podľa mňa úplne skvelo. A Domi, ďakujem za tvoj krásny komentár ♥

   Odstrániť
 2. Great information, to know these rituals

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Popravde nie som veľmi fanúšik vydymovania priestoru a podobne, no na druhej strane mi to príde ako super vec pre tých, ktorí to chcú praktizovať a pomáha im to. Vonné tyčinky sú super. :) Btw. krásne si to celé nafotila.

  plants and cherries

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je úplne okej, každý máme to svoje. A ďakujem ti ♥

   Odstrániť
 4. Tyjo, já asi nemám žádné rituály.. :O

  OdpovedaťOdstrániť
 5. To je zaujímavý článok. Ja milujem vonné tyčinky. Z anglicka som si nanosila plnú tašku tyčiniek a teraz keď nejaké chcem tak píšem len sestre. Ešte som tu nenašla také ktoré by sa mne páčili.

  DISCOVERINGGLAM

  OdpovedaťOdstrániť
 6. I absolutely love this post! I have used both sage and palo santo in the past but personally prefer palo santo. My home always feels better after I clear out any negative or unwanted energies!
  the creation of beauty is art.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Pááni, vonnou tyčinku jsem si nezapálila už bůh ví jak dlouho 🙈, ale teď si mi to úplně krásně připomněla, jak je to skvělé a relaxační, obzvlášť ta levandule, ta musí vonět nádherně a působit relaxačně. Máš to moc hezky nafocené, líbí se mi jak jsi zachytila každý jednotlivý rituál 🤗.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och áno, tá levanduľa je božská. A moc ti ďakujem ♥

   Odstrániť
 8. Dřív jsem používala vonné tyčinky,nakonec ale začala být jejich vůně moc silná a dnes většinou používám difuzery nebo vonné oleje

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Difuzér by som si aj ja chcela kúpiť práve na dni kedy mi stačí niečo jemnejšie :)

   Odstrániť
 9. úplne úžasný článok, presne ako si napísala ja som sa tiež začala tejto tematike v poslednej dobe viac venovať, tak isto som začala meditovať a písať si žurnál o tomto procese očisťovania som veľmi veľa čítala už a chcela by som sa spýtať ako si sa potom cítila :) či si sa cítila odlišne, ľahko alebo nejak inak :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ti ♥ Už len to, že keď som napríklad nervózna alebo nahnevaná či smutná a rozhodnem sa si sadnúť, chvíľu meditovať a následne si zapálim napríklad šalviu a behám s ňou po byte mi v priebehu dvadsiatich minút hneď zlepší náladu a presne ako píšeš mám pocit ľahkosti a čistoty. Ako keby som všetko, čo sedelo v mojom energetickom poli a ťažilo ma tam odfúkla spolu s dymom.

   Odstrániť
 10. Aaach, nejprve strašně moc děkuju za úžasný komentář u mě na blogu, který mě neskutečně zahřál u srdíčka a dodal mi tak neskutečný pocit souznění! <3
  Tvůj blog je nádherně vyšperkovaný, miluju ty fotky a celkový design, je vidět, že to máš krásně vymazlené!
  A co miluju ještě víc, je rutina. Každý máme asi takové naše rituály... a ty tvoje jsou mi moc sympatické. Podepsala bych se hlavně pod čištění prostoru, protože to je moje no.1! Za mě pak určitě svíčky, hudba, meditace.. MANIFESTACE!! a tak dále :) Vonné tyčinky jsem vyzkoušela asi 2x v životě, a tu vůni jsem si úplně spojila s takovým klidem a harmonií... asi bych si je měla pořídit znova :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach. milujem keď "spoznám" niekoho online a zistím, že máme podobné hlavne tieto "spirituálne" záujmy. To je dokonalý pocit. Ja moc tebe ďakujem za krásny komentár. ♥ Za mňa si určite bež nejaké vonné tyčinky pozrieť

   Odstrániť
 11. Máš pravdu, rituál zní lépe, jako něco posvátného, důležitého, něžného, kdežto rutina, to slovo mi evokuje každodenní činnosti v kanceláři, něco nudného a nutného, takže tohle slovo taky raději obcházím :)
  Energie je všechno, ale člověku je tento pojem vzdálený, protože není hmatatelný, ani není vidět, je pro nás abstraktní. Ale je. I my jsme energie, rezonující na určitých frekvencích. Kdybys náhodou měla cestu kolem, mám plnou knihovnu tématické literatury, určitě je z čeho vybírat :) Před několika lety se mi do života vpletla (čakra) jóga a posunula můj život a samostudia na další úroveň.
  Já osobně mám moc ráda minerály, občas si vyrobím nějaký náramek, vyberu si minerály podle toho, co momentálně sama v sobě potřebuju podpořit. Určitě bys i na toto téma mohla něco napsat, pokud tě to baví, ráda si o tom přečtu :)
  Jinak na rituál očištění bytu/domu pomýšlím už nějakou chvíli. Nemáme zrovna fajn vztah se sousedkou a moje myšlenky se směrem k její osobě a jejímu nehezkému chování stáčí až nepříjemně často a já bych s tím ráda skončila.
  Moc hezky napsaný článek! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Toto je krásny komentár. Moc ti zaň ďakujem ♥ To s tou energiou si napísala krásne a ak budem mať cestu okolo ver že sa ti ozvem. Beriem to ako pozvánku :D
   A k tomu čisteniu. Určite to podľa mňa vyskúšaj. Nemáš čo stratiť, len získať.

   Odstrániť
 12. It's interesting to learn about these rituals! I love burning my scented candles and they make me calm.
  xoxo
  Lovely
  www.mynameislovely.com

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Super článek! Já upřímně na vonné tyčinky moc nejsem... Trochu mi je znechutila mamka v dětství, která je pálila často a doma se pak někdy nedalo ani dýchat :D Takže doma pálím hlavně svíčky, ty mi nepřijdou tak agresivní... Ale kdo ví, třeba si k tomu zase brzy najdu cestu ...

  OdpovedaťOdstrániť
 15. To be honest, this is my first time knowing about these products, now I am curious with the scent!
  Thank you for sharing :)

  xoxo,
  |CHELSHEAFLO|

  www.chelsheaflo.com
  http://www.instagram.com/chelsheaflo

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Looks interesting, thanks for sharing!

  Hope that you are having a nice week so far.

  Away From The Blue

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Moc zajímavé tipy, zaujalo mě to vydýmadlo, teď úplně nevím jak je česky. O tom jsem snad ještě neslyšela. Tyčinky jsem hodně kupovaly dříve. A co se týká celkově prostorů, snažím se uklízet často, ale čerstvý vzduch tomu chybí...

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Moc zajímavý článek, vydýmadlo jsem třeba vůbec neznala (jestli to teda píšu správně česky :D)

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Perfektný článok a ten rituál znie skvele. K mojim minirituálom patrí určite si pri práci zapnúť sviečku,píšem si vďačnosti a prevetranie myšlienok je perfektná prechádzka. 😊

  ZuziČernická

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Super článek! Rituály jsou určitě důležitou součástí psychohygieny. Člověk se zaměří více na sebe, co má rád a užívá si přítomného okamžiku. Vonné tyčinky naprosto miluju! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Moc pěkný článek! Nikdy by mě takovéto rituály asi nenapadly, ale moc se mi to líbí, třeba jednou vyzkouším :)

  Lucy
  kulturnicek.blogspot.com
  lucyvillain.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 22. Skvelý článok! :) S kvalitou vonných tyčiniek treba byť naozaj v pozore, nakoľko môžu byť škodlivé. Avšak je to aj o zložení a značke, ktorú používaš :)

  FRENCHSTYLE | Sleduj ma na Instagrame! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 23. I definitely believe in energy because everything is energy. Ohh I love the smell of incense sticks.

  www.fashionradi.com

  OdpovedaťOdstrániť
 24. Interesting products dear
  Thx for share <3

  https://softcutieblog.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 25. Krásný článek!
  Také mám sama ráda tato témata a souhlasím, že jakmile člověk začne o těchto duchovních, nebo jak to nazvat, věcech více číst, tak mu to úplně změní pohled. Já začala s vykuřovadlem minulý rok a hrozně mě to baví, ráda bych to zařadila pravidelně, takže jsem ráda, že se o tom více mluví a lze je i celkem snadno sehnat. Zatím jsem zkoušela pouze bílou šalvěj. Tyčinky jsem hodně používala dříve, mám i nějaké doma v Česku, ale už dlouho jsem je nepálila. Je pro mě těžké vybrat správnou vůni, ze které mě právě nebolí hlava. Díky za tip!
  Na palo santo se chystám, zatím o něm pouze slýchám.
  Jsem klidně pro více článků pro nás s čarodějnou duší, tahle témata miluju!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je skvelý komentár. Moc ti ďakujem čarodejná duša :D♥

   Odstrániť
 26. Awesome blog! You have shared a nice post. Thank you!

  Nahid | https://bestclicknow.com

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)