meditácia │ ako na ňu a prečo

 Konečne píšem bez výčitky, že by som mala robiť niečo iné. Ešte predtým ako sa dostanem k téme, by som ti chcela odporučiť na Netflixe Sam Smith live at Abbey Road Studio. Dnes som si to zapla popri práci a nerozumiem prečo ho nepočúvam viac. Za tú hodinu ma jeho hlas rozplakal minimálne trikrát. A hneď som si pár pesničiek pridala do môjho beautiful people, beautiful voices playlistu. Dokonalo tam sadol.

Ako si sa aj z názvu dozvedela, dnes sa ťa budem snažiť presvedčiť o tom, že meditácia by mala byť tvoje nová selfcare. Tento príspevok som chcela vytvoriť už dávnejšie. Asi nejak začiatkom roka, kedy som s pravidelnou meditáciou začala aj ja, ale som rada, že som sa do toho neponáhľala. Príspevok by som rozdelila do viacerých odsekov aby som pokryla všetky časti a spolu s tým tu nájdeš aj pár mojich obľúbených vedených meditácií pomedzi odseky.

meditácia ako začať meditovať prečo meditovať benefity meditovaniaK meditácií ako takej som sa prvýkrát dostala počas prvého ročník na strednej, kde nám učiteľka etickej výchovy pustila vedenú meditáciu. S tou spomienkou mám spojený veľmi pekný pocit. Od toho dňa až po začiatok roku 2021 tam boli nejaké pokusy, ale nikdy mi to nevydržalo. Asi som to brala moc povrchne. Stále si myslím, že niektoré veci v našom živote jednoducho musia prísť v ten správny čas.

A tak som začiatkom tohto roka začala meditovať. Meditácia je stav, kedy sa snažím obrátiť moju pozornosť dnu. Cítim vonkajší svet so všetkými jeho podnetmi, ale snažím sa ho nevnímať. Nesnažím sa vypnúť moje myšlienky. To sa bohužiaľ nedá. Namiesto toho sa učím pozorovať ich z diaľky. Nezainteresovane, bez súdenia. So snahou im lepšie porozumieť. Lepšie pochopiť prečo stále myslím na toto, ako moje telo reaguje, keď mi príde na um takáto myšlienka. Okrem lepšieho pochopenia toho, čo sa deje v mojej hlave je pri meditácií veľmi často skloňované slovo mindfulness. Schopnosť, byť prítomný v danom okamihu, čo je v dnešnej rýchlej dobe extrémne ťažké a pomerne dosť vzácne. Ale pravidelným meditovaním, budovaním zvyku sa túto schopnosť dokáže naučiť každý.meditácia ako začať meditovať prečo meditovať benefity meditovania

A  K  O   N     T  O  ?

Ja sa snažím meditovať pravidelne každé ráno a pred spaním cca 20 minút. Ráno je to pre mňa dokonalý štart dňa. chvíľa ticha a kľudu mi vie pomôcť ak som sa ráno zobudila nesvoja. A ak si neskúšala ešte vedenú meditáciu pred spaním, tak prichádzaš o veľa. Vie ma to tak upokojiť, že zaspím ešte predtým ako skončí. Čiže ak máš problém večer zaspať, tak to určite skús. Okrem toho sa snažím počúvať svoje telo. Napríklad dva týždne dozadu, keď toho bolo vážne moc veľa, tak som meditovala vždy keď som mala pocit, že sa na mňa tá hromada vecí zvalí a nezvládnem to.

1.  ZISTI KEDY TI MEDITOVANIE NAJVIAC VYHOVUJE ↑

Existuje veľmi veľa druhov meditácií. Od toho, že si len sadneš a medituješ v tichu, alebo si k tomu pustíš nejakú hudbu, či vedená meditácia, meditácia počas chôdze, dychové meditácie, rôzne meditácie spojené s opakovaním mantry, meditácia s vizualizáciou atď. Veľakrát práve vedené meditácie sú zložené z viacerých iných. Napríklad ťa osoba vyzve aby si si niečo vizualizovala, či opakovala po nej. Tie sú pre začiatočníkov asi najlepšia cesta ako na to. Ja sama ich počúvam každý deň a zatiaľ po nich siaham viac ako keby som si mala len tak sadnúť do ticha, ale verí, že aj to príde. Ako som už spomínala, nájdeš tu pár mojich obľúbených, ktoré moc rada počúvam.

2. ZISTI AKÝ SPÔSOB TI NAJVIAC VYHOVUJE ↑

Nie je to žiadna veda. Ak si si vybrala vedenú meditáciu, tak len počúvaj a nechaj sa viesť. Oni ti vysvetlia čo máš robiť, alebo skôr nerobiť. Ak to chceš vyskúšať sama, tak si nájdi nejaké pohodlné a tiché miesto, kde ťa nebude po chvíli bolieť zadok. Moc neodporúčam meditovať v ľahu, lebo veľmi rýchlo zaspíš. Ak máš pocit, že zaspávaš aj keď sedíš, snaž sa držať chrbát čo najviac vystretí. A čo s rukami? Na začiatok ti stačí vedieť, že ak chceš napríklad načerpať novú energiu hneď zrána, otoč dlane smerom hore. Keď máš pocit, že je toho veľa a potrebuješ sa ukľudniť či ukotviť (ground yourself) otoč dlane smerom k zemi. Neskôr môžeš experimentovať s rôznymi mudrami (gestá vytvorené rukami a prstami)  Si pripravená? Ideme na to. Začni s dychom, aby sa tvoja myseľ upokojila. Nádych na štyri doby, štyri doby držíš, výdych na štyri, štyri držíš a znovu. Už to odo mňa poznáš. A potom len buď. Znie to jednoducho, ale človek si ani neuvedomí, ako rýchlo sa prichytí, že je myšlienkami zas inde. To je úplne normálne. Vždy keď si to uvedomíš, tak sa sústreď na dýchanie. Niekedy je to zložité a myseľ moc ubieha. Vtedy len opäť obráť svoju pozornosť na dych. To je všetko. Už medituješ.

            3. BUĎ PRAVIDELNÁ ↓

Ja som si počas apríla dala tridsať dňovú výzvu, že každý deň budem meditovať minimálne polhodinku. Väčšinou to bolo dvadsať minút ráno a desať večer. Ten mesiac som bola asi najproduktívnejšia za celý tento rok. Sama môžem teraz za seba povedať, ako veľmi meditovanie ovplyvnilo moje dni. Po tridsať-dňovej výzve som trochu poľavila a počas mája som meditovala asi dvakrát za týždeň. Uf, ten rozdiel bolo vážne cítiť. Môj spánok nebol taký kvalitný, budila som sa, snívali sa mi divné sny lebo som sa nestihla pred spaním upokojiť a zaspávala som s plnou hlavou myšlienok čo musím zajtra urobiť a čo som dnes nestihla. To celé sa nabaľovalo do podvedomého stresu. Ja pod stresom neviem robiť, skôr ma paralyzuje, a preto aj moja produktivita klesla. Tým, že som bola stratená v myšlienkach bolo to vidno aj na mojej práci, ktorá bola chaotická a nedokázala som sa sústrediť na jednu vec bez toho, aby som v podvedomí nemala ďalších tisíc vecí. 

 

meditácia ako začať meditovať prečo meditovať benefity meditovania


Sama som zistila, že to, čo píšu v článkoch, že meditácia je dobrá na: zníženie stresu, úzkosti, zlepšuje emočnú stabilitu, zvyšuje pozornosť, skvalitňuje spánok a iné benefity nie sú výmysly. Jediné, čo k tomu potrebuješ je byť pravidelná a výsledky sa dostavia. Ja by som to prirovnala k používaniu opaľovacieho krému. Verím, že v dnešnej dobe už všetci vieme, že pravidelným používaním opaľovacieho faktoru (aj keď nesvieti slnko) predchádzaš tvorbe vrások. Je to niečo, čo robíš pre svoje budúce ja. Teraz bohužiaľ výsledok nevidíš, ale aj tak ho používaš. Presne tak je to s meditáciou. Po dvoch razoch sa môžeš cítiť pokojná, ale na to aby sa tvoj život skvalitnil musíš byť pravidelná aj keď zmeny nevidíš hneď. Tak isto ako s cvičením. Len trénuješ svoju myseľ.

A hlavne skúšaj. Každému vyhovuje niečo iné. Ako som spomenula existuje množstvo druhov meditácie, trilión aplikácií, dokonca aj na Netflixe je séria ktorá sa volá Headspace guide to meditation. Bola by som rada, keby sa o tomto viacej rozpráva, pretože mám pocit, že aj meditácia má taký menší magický podtón, pričom všetky tieto benefity sú vedecky potvrdené. ČO NA TO POVIEŠ? A VŠEOBECNE MA ZAUJÍMA TVOJ NÁZOR K TÉME MEDITÁCIA. MOC ĎAKUJEM ZA KAŽDÝ JEDEN KOMENTÁR.


Komentáre

 1. Jasné, meditovanie praktizujem úplne denne. Najradšej mám tie vedené a mne to práve najviac vyhovuje v ľahu. To mi najviac pomáha ja aj tak nedokážem počas dňa vôbec zaspať takže pre mňa to problém nie je.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I think it is wonderful that you are so dedicated to your meditation practice! There are so many associated benefits.
  the creation of beauty is art.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krásně napsáno a boží fotky! Hrozně ti to sluší!
  Vím, že meditace je skvělý pomocník, ale sama jsem to zkoušela jen párkrát. Podle tvého popisu by mi ale velmi mohla pomoci k lepšímu soustředění, občas mám opravdu hlavou plnou a stres, který to způsobuje je šílený. V tuto chvíli je pro mě meditace moje skoro každodenní cvičení. Perfektně při něm vypnu, uvolním se a soustředím se jen na sebe, své tělo i dech.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. V tomto semestru jsme měli takový odpočinkový předmět, kdy jsme se soustředili na sebe, meditovali… Dříve jsem to moc neznala. Zaujalo mě to. Nebyla jsem na to zvyklá, takže mi vzpomínky často utíkaly jinam, ale jak říkáš, věřím, že je to o té pravidelnosti, potom si tělo zvykne "vypnout" od okolního světa.
  Leník

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Rozhodně zajímavý článek! Párkárt jsem to zkoušela a nebylo to ono. Ale mohla bych se o to pokusit znovu, tím jak je to napsané, tak mě to celkem zajímá a mám chuť to vyzkoušet:)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Skvělý článek a zajímavé téma! Meditace je mnohdy důležitější, než by se mohlo zdát a kolikrát jen stačí prostě vypnout hlavu a odprostit se od každodenních starostí. :))

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Asi si ma presvedčila 🙈😅 Skúšala som editovať pred rokmi, ale vtedy ma to akosi nebavilo a nevedela som sa do toho dostať. Ale až teraz vidím, že by mi to mohlo reálne pomôcť — či už keď prídem domov po práci a potrebujem na chvíľu "vypnúť", alebo keď doma sedím za notebookom hodiny a pracujem, a potrebujem sa trochu uvoľniť. Skvelý článok a vďaka! ❤

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Domáci hummus, ktorý je lepší ako ten kúpený

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super článek, meditaci jsem nikdy nezkoušela, ale asi máš pravdu, že v nějaké míře jí člověk v životě prostě potřebuje:)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Je to super druh relaxace, věřím, že jsi s ní spokojená

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Tak teď mě mrzí, že jsem někdy skončila s meditací tak rychle, jako jsem začala. Je to skvělý a PŘÍSAHÁM, že se k tomu vrátím!

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja som nikdy nemeditovala lebo nemám ani čas poproti deťoch metidovať. Ale dosť som o tom čítala, počula, pozrela videá a dosť ma to láka.

  my blog Discoveringglam

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Nad meditáciou premýšľam už veľmi dlho, tak dúfam, že sa mi to konečne podarí uskutočniť čo najskôr :) Inak skvelý článok! :)
  What A Fancy World

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Veľmi pekný a inšpiratívny článok

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)