večerná mindful rutina

 Akurát sedím v kaviarni. Objednala som si matcha iced latte a grepové pijo bio. (je to veľmi veľa tekutín na jedno sedenie) Počula som už celý nový album od Billie a urobila som všetko, čo som odkladala posledné dva týždne. Už si ani nepamätám kedy naposledy som bola takto produktívna. Mimochodom je pondelok a ja už začínam písať tento článok. (who is shee) Som zo seba veľmi prekvapená, ale pyšná zároveň. Konečne mám pocit, že ja som pani svojho času, nie že iba šprintujem za vecami, aby som ich ako tak stihla. 

Kamaráti moji, na tento článok som sa neskutočne tešila. Už dlho bol v mojom zozname, čo by som chcela vytvoriť, ale som rada, že som si dala na čas. Asi mesiac dozadu sa mi veľmi zhoršil spánok. Tí čo ma poznajú vedia, že ja nemám problém zaspať hocikde v priebehu pár minút. A keď zaspím, tak vážne zaspím a niečo ma len tak nezobudí. Jeden večer som bola už tak zúfala, že som si o štvrtej ráno čítala recenzie na rôzne CBD oleje, lebo už som nevedela, čo by mi mohlo pomôcť. Ráno som sa nad tým trochu viac zamýšľala a povedala som, že predtým ako budem zas míňať peniaze to skusim inak a zabralo. Konečne mám pocit, že som svoju mindfull večernú rutinu vypimpila do posledného detailu. Nie vždy je čas aby som si odškrtla každý jeden bod. Buď niečo vynechám, alebo ich prebehnem rýchlejšie než keď mám čas, ale v podstate sa to snažím dodržiavať každý večer. Po celom dni kedy stále pozerám do telefónu a obraciam moju pozornosť na všetko okolo mňa sa to snažím aspoň večer vybalancovať a ponoriť sa do seba.

night routine, mindful, wind down, meditation, reading, candles, relax


* U P R A T A Ť * (10 minút)

Ver mi, druhý deň si budeš ďakovať, že si to urobila večer predtým. A neviem, či to máš aj ty ak, ale ja nemôžem vidieť neporiadok keď sa chcem uvolniť a ukľudniť. Len som z toho vystresovaná. Mám pocit, že moje okolie odráža môj vnútorný stav a pri poriadku to platí dvojnásobne. Doslova si vždy nastavím časovač na 10 minút. To úplne stačí. Nechceme žiadne jarné upratovanie. U mňa je to hlavne oblečenie, ktoré si dám vždy na svoje miesto. Ak sa k tomu večer nevieš donútiť, tak vyskúšaj ten časovať. Tlak pomáha.

 * S V I E Č K Y  A  Č A J * (5 minút)

Večer sa snažím postupne pripraviť na tmu. Zasvietim si sviečky, malé svetielka, ktoré mi navodia príjemnú, teplú atmosféru. Čaj je pre mňa veľká súčasť večera. Milujem všetky bylinkové čaj najmä s levanduľou či kamilkou, ktoré sú obe skvelé na upokojenie mysle. Ja som si vždy varievala čaj tesne pred spaním, pretože piť čaj zbalená v perine je pre mňa vnútorný pocit radosti. Nuž, ale buďme k sebe úprimní, nie je to najvhodnejšie, lebo potom človek behá v noci na wc. Je fajn si ho dať najneskôr hodinu pred spaním

 * N A S T A V I Ť  B U D Í K  A  N I G H T  M O D E * (5 minút)

V tomto bode prichádza posledné scrollovanie. Nastavím si budík a zapnem večierku. Neviem, či to funguje aj na Androide (verím, že áno) ale na IOS si vieš nastaviť večierku: od kedy do kedy chceš aby ťa Iphone nepustil na tebou vybrané aplikácie. Ja si vždy nechám iba Spotify kvôli hudbe a Youtube na mediácie. Taktiež je fajn si večer zapnúť night shift, kedy telefón blokujú modré svetlo, ktoré je vedecky dokázané že má negatívny vplyv kvalitu spánku. Ak potrebuješ ešte večer robiť veci, tak odporúčam kúpiť si okuliare, ktoré toto modré svetlo blokujú.

night routine, mindful, wind down, meditation, reading, candles, relax
night routine, mindful, wind down, meditation, reading, candles, relax
night routine, mindful, wind down, meditation, reading, candles, relax
night routine, mindful, wind down, meditation, reading, candles, relax

* M E D I T Á C I A * (10-20 minút)

Žiadna kvalitná mindful večerná rutina nie je bez meditácie kompletná. Tejto téme som venovala celý jeden článok, ktorý si môžeš prečítať tu (meditácia / ako na ňu a prečo) Ak mám chuť si niečo manifestovať, vizualizovať alebo potrebujem spracovať emóciu, ktorá ma cez deň nejak pohltila, tak meditujem v sede ku začiatku mojej rutiny. Ak nemám na nič z tohto chuť, tak si ako poslednú vec tesne pred spaním zapnem meditáciu určenú počúvať pred spaním a len tak sa nechám unášať. Vždy zaspím do piatich minút, ešte pred koncom meditácie a ísť spať s kľudnou a pokojnou mysľou je to najlepšie, čo môžeš pre svoje telo urobiť. 

* V A Ň A  /  S P R C H A    A   S K I N C A R E * (10 - 60 minút)

Si tím vaňa alebo sprcha? Ja jednoznačne vaňa a doprajem si ju minimálne dvakrát do týždňa. Streda a nedeľa sú také moje extra selfcare dni. Vtedy idem full in. Soľ do kúpeľa, peeling, maska na vlasy, chemický peeling, maska na tvár. Jednoducho všetko. Opäť sa snažím obklopiť sviečkami či tlmeným svetlom, zapálim si levanduľovú vonnú tyčinku a do toho mi hrá príjemná hudba. Domáce spa. 

* P Í S A N I E  * (5 - 10 minút)

Ďalšia moja stálica, ktorá si taktiež zaslúžila samostatnú kapitolu. O písaní alebo “journalingu” som písala v tomto článku (journaling - prečo a ako si začať písať) Je to tvoja domáca terapia. Nemusíš sa trápiť nejakými journal prompts. Len daj zo seba von čo máš na mysli či srdci. Ak ti to samo od seba nejde, tak si pozri môj článok o písaní, ktorý som spomenula vyššie a tam nájdeš návod ako na to. 

* Č Í T A N I E  /  H U D B A  * (15 - 20 minút)

V poslednej dobe som sa opäť zamilovala do čítania. Mám rozčítané tri knižky na raz, lebo všetky sú skvelé a neviem, ktorú čítať skôr. To ma privádza k otázke, čítaš knižky postupne alebo ich máš rozčítaných viac ako ja? Snažím sa každý deň prečítať minimálne desať strán. Zaberie mi to pár minút a za rok to vychádza okolo dvanásť knižiek, čo vôbec nie je zlé a verím, že sa mi to podarí. Ak nie si na čítanie, tak si len tak pusti hudbu a rozjímaj. Základ tohto posledného bodu je “nudiť sa.” Nechcem aby si robila nič, čo by ťa malo prebrať. Všetky tieto kroky viedli k utlmeniu, ukľudneniu a toto by mal byť vrchol. Ja osobne milujem len tak ležať na posteli v izbe plnej sviečok, počúvať skvelú hudbu a nerozmýšľať. Je to pre mňa čisté Hyge. 


Ak si sa dočítala až tu, tak ti ďakujem. Som milovník rutín a preto mi nezabudni napísať tú tvoju do komentára. Má niečo spoločné s tou mojou? Čo je rozdielne? Veľmi rada sa inšpirujem. Teším sa ♥ 

 Komentáre

 1. Za mňa je krátke upratovanie jedna z najlepších vecí, ktorú som zaradila do svojej večernej rutiny. Stačí pár minút, no som za to vďačná večer, lebo s vizuálnym neporiadkom sa mi aj uprace v hlave, a ešte viac som za to rada ráno — o to jednoduchšie a rýchlejšie sa mi potom chystá. Zistila som, že meditácia nie je úplne pre mňa, no za to sa snažím každý večer cvičiť jógu, pri ktorej sa trochu ponaťahujem, uvoľním a mám pocit, že som spravila aspoň niečo dobré pre svoje telo 😅 A tiež sa snažím pred spaním čítať, aspoň pár strán. Sú dni, kedy v pohode čítam aj hodinu, ale sú dni, kedy zvládnem stranu a už pri tom zaspávam, sú dni, kedy sa pohltím do príbehu, ale sú i také, kedy sa mi čítať veľmi nechce. No je to oveľa lepšie ako hodinu scrollovať Instagram, to má pre mňa nulový prínos oproti tomu, keď si čítam čo i len desať minút 😅
  Inak veľmi veľmi pekný článok, tvoje písanie sa nádherne číta 😍 A prajem veľa síl, nech ti táto produktivita dlho vydrží! 🥰🥰

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Recenzia na ISOKOR — Sú EKO čistiace prostriedky účinné?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Berenika ďakujem ti za krásny komentár. Ja som mala obdobie kedy som jógovala každý deň a nejak ma to prešlo za čo som dosť smutná. Musím sa k tomu zas dostať. Cítim, že moje telo potrebuje ten strech, pretože mám pocit, že ma bez toho všetko bolí:D

   Odstrániť
 2. What a wonderful post. I am so glad you have been loving reading lately. It is such an important experience!
  the creation of beauty is art.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. To je zase tak nádherně sepsáno! Poslední dobou se cítím, že přesně něco takového by mi mohlo pomoci, jsem právě v bodě, kdy spíš nestíhám, chodím spát později než bych chtěla, spím hrozně lehce a tak nějak to není úplně ono. Některé tipy dodržuji (úklid, čaj a svíčky, nightmode na mobiluú ale jiné spíš flákám, protože nic nestíhám a nemám na ně čas, a tak to jede pořád dokola, což je děs. Moc se mi líbí nápad s domácím spa, vanou, vonnými tyčinkami... to si musím tento týden alespoň jeden den nařídit!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Barborah ďakujem ti krásne za komentár ♥ Úplne ťa chápem. U mňa to takto nevyzerá každý večer. Ach kiežby, ale snažím sa si uchmatnúť aspoň hodinku z dňa na tieto moje selfcare aktivity lebo inak som chodiaci chaos.

   Odstrániť
 4. Krásně napsané! Já miluju také večerní poklizení, kdy ráno vstanu a je proste uklizeno :) Jinak jsem cely život milovala čaje a v těhotenství jsem je přestala pít, proste mi nechutnají :D Ale teď už se chci pomalinku k tomu vracet, protože na podzim a zima je čajové období <3

  LITTLETHINGSFOREM

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, ani nevrav. Neskutočne sa teším na jeseň. Vtedy má čaj úplne iné čaro!

   Odstrániť
 5. Tyhle tvé články mě vždycky tak motivují a uklidní, díky za ně, ráda je čtu!:) Jinak se strašně těším na podzim a zimu, tam tu rutinu mám nejradši :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ti Adyna ♥ Oh ani nevrav. som na tom úplne rovnako. Neviem sa dočkať jesene.

   Odstrániť
 6. Recently I like to spend my time for meditation on the weekends, fulfill my room with fragrance and just chill.
  These activities help me a lot to keep me relax

  xoxo,
  |CHELSHEAFLO|


  www.chelsheaflo.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Your mindfulness routine sounds great! Meditation helps me unwind and relax before sleep.
  xoxo
  Lovely
  www.mynameislovely.com

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Moc pěkná rutina, myslím, že je důležité nechat telefony a elektroniku nějakých pár hodin před spaním mimo oči, ale upřímně mně se to moc nedaří :D. Telefon docela jo, spíš koukáme s přítelem na seriály nebo něco :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Miluju, jak to máš krásně zorganizovaný. Strašně se mi líbí myšlenka pravidelných spa večerů 2x týdně, to musím asi taky do své rutiny zařadit!
  Do mojí rutiny patří čaj před spaním, čtení a poslední dobou taky poslouchání ASMR affirmations do sluchátek. Doporučuju <3

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Úžasný článek <3 Taky si potřebuju sednout a sepsat si nějakou malou péči o sebe. S miminkem je to občas náročné. A péče o sebe a duši je důležitá.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Máš příjemné rutiny :). Já ráda před spaním poslouchám pohodovou hudbu v rádiu a čtu si knížku. Nerada mám rozečteno více knížek najednou, pak se mi to plete :D. Já se sprchuji. Teď v létě klidně 2x, 3x denně. Samozřejmě každý večer a ve dne i když přijdu z koní/tenisu.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Tak to je nádherný článok! Vôbec by mi nenapadlo ho takto spracovať :) Ja nejakú určitú rutinu ako ty nemám, no skôr mám svoje obľúbené činnosti, ktoré rada robím :) Väčšinou som večer najviac kreatívna

  Petra z FRENCHSTYLE | Sleduj ma aj na Instagrame

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Super článek, moc hezky napsáno a líbí se mi také jak je to pěkně v krocích. Navíc to není nijak složité, pouze souhrn docela dost hezkých aktivit z nichž některé já osobně mám moc ráda. A jsou tam například i určitá fakta...například uklízení, nikdy mě to nenapadlo, ale asi to tak bude s tím nepořádkem vs. aspoň nějak uklizeným místem. Meditace by pro mě byla skoro úplnou novinkou, ale zkusím to. A zaujal mě i journaling, článek o něm jsem si spolu s tímto článkem uložila na googlu do záložek do složky, abych se k tomu vrátila ještě jednou. Ono, myšlenek mám v hlavě docela dost a před spaním je to opravdu občas peklíčko, tak by to mohlo být fajn. Píšu ráda, tak by to nemuselo být nic špatného. No, takové nějaké self-care kroky a rutiny chci praktikovat už déle, myslím si, že je to skvělá věc. Zejména taková nějaká před spaním. Tak zkusím. A snad mi to i vydrží. Moc fajn článek. :)
  Katie (https://kulturnicek.blogspot.com/)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Veľmi pekný článok. Ja tiež počúvam meditácie ale ja zaspím do minúty od kedy si ju pustím :D A mobil už od tej 21 nechytám vôbec. Dám ho na stôl a idem spať.

  my blog DISCOVERINGGLAM

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Matcha latté bych taky chtěla vyzkoušet. :) Meditaci jsem nikdy nezkoušela. Většinou si dám sprchu a buď sleduji televizi nebo si čtu a nebo koukám do telefonu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Mě teda funguje úplně skvěle teplá sprcha a čtení, to mě vždy zaručeně připraví na spaní. Ale bohužel ne vždy na to je čas. Úplně nejhorší je pro mě usínání po čučení do mobilu, ačkoliv mám zapnutý noční režim. A jasně že jsem neponaučitelná a stejně to tak pořád dělám, že do něj čučím, než jdu spát. :/ :D

  OdpovedaťOdstrániť
 17. it's nice you have found a routine that works for you and helps you get good sleep! I always put my phone on do not disturb and don't look at it before bed, I like to read in bed instead before I go to sleep :)

  Hope your week is going well.

  Away From The Blue

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Svíčky, dobrý čaj, knížka, maska - mluvíš mi z duše! :D :) Také miluji takové rutiny a teď s blížícím se podzimem na ně bude konečně více času. :))

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Z tvých článků na mě vždycky dýchne tak moc příjemná a útulná atmosféra. Večerní rutina je něco, na co se speciálně dneska hrozně moc těším, takže jsem si tvůj článek ještě o to víc užila! Ta má vypadá hodně podobně, a co ve mně probouzí obzvlášť pocit klidu a radosti jsou ta světýlka a tlumené světlo. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)