ženský princíp

 Ľudská energia je všade okolo nás. My sami sme energia. Nevidíme ju, ale vieme ju cítiť a vnímať. Dnes sa však budeme baviť o energií ešte v abstraktnejšom zmysle, než je tá okolo nás. Skôr by sa ju dalo nazvať princípom či archetypom, ktorý vznikal spolu s vývojom ľudstva. Určite si už počula slová ako Jin a Jang. Vychádzajú z tradičnej čínskej filozofie a predstavujú dve protichodné sily, ktoré dokopy vytvárajú harmóniu, ako už samotný znak naznačuje. Jin predstavuje tmavší element symbolizujúci noc, vodu, zem a ženskosť (ženský princíp, ženskú energiu) A naopak Jang v sebe ukrýva svetlo, aktivitu, oheň a mužnosť (mužský princíp, mužskú energiu) Keďže je toho pomerne veľa, dnes sa budeme venovať čisto ženskému princípu (v angličtine to má krásny názov divine feminine energy

ČO PREDSTAVUJE ŽENSKÚ ENERGIU?

Ak ti bolo niekedy vyčítané, že veci zbytočne prežívaš a si moc emotívna (nemám rada toto slovo, zas by som sa priklonila ku angličtine, kde na to majú skvelý výraz: vurnelable)  tak sa pohladkaj a povedz si, že je to okej, lebo si ženou. Ženská energia je pohyb, aktivuješ ju jogou či tancom. Je intuitívna, dá na svoje srdce či vnútorný pocit. Je hravá, spontánna. Neuteká za vecami, len tak si pláva. Vie prijímať, dary, pomoc či komplimenty s gráciou. Rada kreslí, píše, modeluje. Jednoducho tvorí. Je sama sebou, nespútaná a divoká, lebo to jej ide najlepšie. Slová má plné lásky, krásy, empatie a pochopenia. Pozná svoju hodnotu, nebojí sa stanoviť hranice, byť úprimnápovedať nie, keď to tak necíti.

Tento poetický opis smeroval k vykresleniu skoro všetkých vlastností, čo so sebou ženská energia prináša. Nie všetky musia byť súčasťou tej tvoje, ale taktiež sa môže stať, že tam sú len ešte si ich neprebudila.  

Je to úplne jednoduché. Stačí sa pozrieť na znak Jin a Jang a verím, že aj ty to už vidíš. V každom z nás sa skrýva ženská aj mužská časť a sú potrebné na harmonický a zároveň úspešný život. Teraz je to už len o tebe. Počúvaj sa a zisti, ktorá časť ti je bližšia

 

 

HISTORICKÝ KONTEXT

Poďme dozadu o niekoľko tisíc rokov. Je doba kamenná. Muž sa vydáva loviť zver zatiaľ, čo žena udržiava oheň a stará sa o deti. Takto to celé začalo. Prvý zlom nastal s príchodom priemyselnej revolúcie, kde do fabrík nenastúpili len muži, ale aj ženy a deti. Manuálnu prácu zastrešovali všetci členovia rodiny a nastalo k naštepovaniu týchto princípov. Prvá svetová vojna priniesla druhý zvrat. Muži boli odobratý od rodín a žena ostala na všetko sama. Zabezpečovala stravu, starala sa o deti, dom či statok. Všetci si vieme predstaviť, že muži po návrate domov z vojny trpeli povojnovou traumou, ale nejak sa nemyslelo na jej hojenie. Druhá svetová vojna spôsobila to isté, ale prizvala k sebe aj synov. História sa opakovala a muži, ktorí sa vrátili z vojny svoje traumy tíšili alkoholom, ktorý v niektorých prípadoch viedol aj k domácemu násiliu. Títo muži vychovávali našich starých otcov/ otcov, ktorí veľakrát prebrali ich vzory správania, a preto žena musela na seba prebrať rolu muža. A tak sa to nieslo až do dnes. Koľko máme na svete slobodných mamičiek, ktoré majú niekedy aj tri práce, aby všetko zvládali. Či chceme či nie, v tomto vyrastáme, a preto, keď dospejeme veľa z nás sa ženie za prácou, úspechmi, peniazmi, lebo inak to nepoznáme. Máme na pleciach celý svet.  A teraz sa vráť na začiatok. Toto nie je naša prirodzenosť.

(o tomto na svojom Instagrame hovorila bohyňa @ensa_meri)

To, že si sa narodila ako žena, neznamená, že ti príde  prirodzenejšie existovať v ženskej energií. Vývojom, ktorý si objasníme nižšie sa tento základ menil a už nie je stály ako to bolo nazačiatku. Je úplne v poriadku ak sa cítiš lepšie v prostredí plnom práce či aktivity.

Na druhej strane je možné, že človeka doviedli okolnosti k tomu, aby operoval v mužskom princípe už od skorého detstva a ženský princíp jednoducho nepozná. Ak si z tých ľudí, čo majú pocit, že ich kariéra či všetko, čo dosiahli môže padnúť ak si dovolia na chvíľu vydýchnuť a užívať si, tak je asi ten správny čas objaviť stratenú ženu v tebe.


AKO SA VRÁTIŤ NASPÄŤ?

Pokús sa nerobiť všetko, trochu sa uvoľni. Nemusíš ťahať celý svet na pleciach. Nechaj sa unášať a odovzdaj sa. Neboj sa svojich pocitov, neutekaj pred nimi. Oddýchni si, daj si vaňu. (voda, že vraj vie nabudiť ženský princíp, pretože je jej podobná) Rozmaznaj sa, bež do prírody tancuj, hýb sa.  Bojíme sa byť zraniteľné, pretože nechceme, aby nám bolo ublížené a namiesto toho robíme aj to, čo nemusíme, ale sami sa tým raníme. Chceme mať krásny harmonický vzťah, ale nevieme prijímať, pretože nás to neučili. Mužský princíp chce chrániť, dávať a starať sa. Ak mu to nevieme dať v našej prítomnosti sa bude cítiť zbytočný. Mužský princíp si zapamätaj a odlož na ťažké chvíle, vtedy tu pre teba bude a pomôže ti postaviť sa opäť na nohy.

Učenie Jin a Jang  nie je pre naše končiny až tak bežné, ale archetypmi sa zaoberal aj známy psychológ C.G.Jung, ktorý archetyp považuje dedený praobraz, ktorý si nesieme v našom kolektívnom nevedomí. Teraz sa cítim ako profesor na vysokej škole, ale ak ťa táto téma zaujala, ver, že je to len základ. Na rozšírenie tvojej vedomosti by som ti odporučila túto krátku štúdiu, ktorá hovorí o štyroch ženských archetypoch. Ak ma sleduješ na Instagrame, tak si si mohla všimnúť aj moju nedávnu kúpu knihy Ženy, ktoré behali s vlkmi, Clarissa Pinkola Estés. Jej kniha sa opiera o už spomínané Jungove teórie archetypov s bájnymi legendami a mýtami, ktoré nám pomáhajú vrátiť sa späť k našej nespútanej a divokej ženskosti. A je toho ešte viac. Ja sa s týmto celým stále ešte len zoznamujemzisťujem, čo sa mi páči a čo nie. Ale aj napriek tomu, že v tejto téme nie som odborník, aj tak som mala nutkanie to tu s vami zdieľať a možno sa takto môžeme učiť a rásť spolu.

 

Ak si to dočítala až tu prosím ťa napíš mi či to dáva zmysel, či by si sa na túto cestu hľadania stratenej ženy vydala so mnou a hocičo, čo máš na srdci. Moc si to vážim. 


 

Komentáre

 1. Velmi zajímavý článek a v hodně věcech s tebou musím souhlasit! Musím pochválit i fotky, kterými jsi ho doplnila, sedí k němu úplně dokonale. :)) Knihu Ženy, které běhaly s vlky mi doporučovala kolegyně a prý je to sice složitější čtení, ale rozhodně stojí za to! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super článek a zajímavé téma, upřímně jsem se nad tím nikdy moc nezamýšlela :) Souhlasím s tebou skoro ve všem, ty fotky jsou mimochodem taky skvělý :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Naprosto dokonalý článek a myslím, že na tom vskutku něco bude. Každopádně ti děkuji, jelikož mě to opravdu zaujalo a toto téma určitě ještě prozkoumám! 😍

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Veľmi zaujímavý článok, dlho som niečo takéto na internete nečítala :) Len tak ďalej!

  ⋒ (Toxická) Pozitivita ⋒ Keď pozitivita ubližuje — bars atelier - ⋒ Instagram

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Zajímavé téma a ty fotky k němu pěkně sedí :)

  SmileThess

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ježiš, to je krásné téma a krásný článek. O tomto tématu už jsem přemýšlela několikrát, a na knihu Ženy, které běhaly s vlky se chystám, hned jak budu mít šanci.
  Sama si myslím, že žiji spíše ženským principem, jsem velmi emocionální, intuitivní a tvořivá, velmi ženská. Ale občas se i toho ve mě změní, a tak je asi i správně :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. What an interesting post! Thanks for sharing.
  -Nina
  http://www.stylingwithnina.com/2021/10/a-green-moment.html

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Naprosto skvělý článek. Budu se to muset naučit, vrátit se zpět k sobě, k ženství. A asi proto tolik miluju vodu, plavání, zvuky řeky, potoků a déšť. Něco na tom bude. Moc ti děkuji za tento článek. Navíc tvůj design blogu je naprosto fantastický!

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)