afirmácie │čo sú a prečo ich používať?

 Je to tu. Neviem či to máš aj ty tak nastavené, ale ako náhle nastane prvý december moje telo ako keby vypustilo celú jeseň a v sekunde sa preladí na vianočnú náladu. Musím sa priznať, že už ma to chytalo v priebehu novembra. Videla som nejaký ten vianočný film, oprášila svoj minuloročný vianočný playlist, ale stromček si dovolím postaviť až prvého.

Ešte predtým, ako sa aj tento blog zahalí do vianočnej nálady by som sa rada venovala téme, ktorou sú afirmácie. Na mojom Instagrame som zahájila môj adventný kalendár zameraný na sebarozvoj, pretože mesačná pomerne intenzívna práca na sebe vie človeka posunúť o niekoľko krokov v pred, čo vytvára veľký náskok s príchodom nového roku. V krátkosti povedané, pre mňa nový rok znamená doslova nový začiatok a týmto spôsobom by som ho chcela začať s náskokom.

A práve tu, mi prišiel tento článok vhod. Ak si sem zavítal práve z môjho instagramu, tak ťa vítam a verím, že lepšie pochopíš prečo sú afirmácie skvelé a prečo by ti nemalo byť trápne stať sa aktívnym afirmátorom.

Čo sú to afirmácie a prečo by si ich mal používať?ČO SÚ AFIRMÁCIE?

Afirmácie sú v podstate vety s kladným nábojom, ktoré si človek opakuje nahlas alebo v mysli, môžeš si ich písať, alebo kľudne aj spievať. Čím častejšie si ich opakuješ, tým väčšiu silu majú a stávajú sa tvojou realitou. Sú to ako komplimenty, ktoré dávaš sám sebe a ich opakovaním ich prijímaš za svoje a zároveň ničíš pôvodné, negatívne presvedčenia.

AKO TO FUNGUJE?

Znie to super čarovne a to ma na tom veľmi baví, ale v podstate tam žiadna mágia nie je. Ide skôr o klamanie nášho mozgu. Mne osobne to dávalo zmysel aj bez hlbšieho študovania teórie. Jednoducho povedané, naša myseľ, naše vedomie a podvedomie funguje ako napríklad internetový vyhľadávač. Všetko, čo sa do neho napíšeš tam zostane uložené, hoci si to neuvedomujeme. A čím viacej vyhľadávaš napríklad negatívne frázy, tým viac ti ich systém vyhadzuje a máš ich častejšie na očiach. V praxi to znamená, že čím viac si budeš hovoriť: ja to nedokážem, ja nikdy neschudnem a iné podobné frázy, tak tvoj mozog ich bude považovať za tvoje presvedčenie, pretože ich používaš často. A ak sa ocitneš v nepríjemnej situácií, kedy by si vážne potrebovala to pozitívne potlačenie, tak ti z ničoho nič príde myšlienka ja to nedokážem, pretože tvoj mozog zažil tieto situácie niekoľkokrát predtým a na základe toho vyhodnocuje, ako sa má správať aj v tejto. V konečnom dôsledku, je možné, že to vážne nedokážeš, lebo sama tomu neveríš. 

Trošičku odbornejšie vysvetlenie fungovania afirmácií self-affirmation theory (Steele, 1988) Na internete som našla tento článok, ktorý je síce dlhý, ale veľmi zaujímavý a budem z neho niečo v nasledujúcom odstavci citovať: Dôkazy z magnetickej rezonancie naznačujú, že určité nervové dráhy sa zosilňujú pri praktikovaní afirmácií (Cascio et al., 2016). Ak chceme byť veľmi špecifický, ventromediálny prefrontálny kortex, ktorý sa zapája pri afirmácií a pri spracovaní informácií súvisiacich so sebou samým – sa stáva aktívnejším, keď zvažujeme naše osobné hodnoty (Falk a kol., 2015; Cascio a kol., 2016). Výsledky štúdie Falka a kolegov naznačujú, že keď sa rozhodneme praktizovať pozitívne afirmácie, dokážeme lepšie vnímať „inak ohrozujúce informácie ako relevantnejšie a hodnotnejšie“ (2015: 1979).

 

Čo sú to afirmácie a prečo by si ich mal používať?

PREČO ICH POUŽÍVAŤ?

Lebo každý z nás chcem mať krajší a lepší život, nie? Najväčším spomaľovačom v mojom živote som ja sama a tak isto to máš podľa mňa máme všetci. Ako som už vyššie spomínala, keď o tom nie si ty stopercentne presvedčená a ty sama si neveríš, tak tento mindset ti veľmi škodí. A tu nastupujú afirmácie, ktoré bojujú s negatívnymi presvedčeniami a posilňujú tvoju dôveru v samú seba. Asi každá sme sa stretli s myšlienkami, že nie sme dostatočne pekné, dostatočne chudé, dostatočne opálené a všetky tieto iné nepríjemné a zbytočné myšlienky, ktoré sa nám v hlave z času na čas vynoria. Určite ti to nemusím hovoriť, ale vieš, že tento negatívny self-talk ti neprináša žiadnu radosť, žiadne víťazstvá, a predsa je niekedy ťažké si ho len uvedomiť, nie to proti nemu bojovať.  Tým, že afirmuješ, postupne sa ten negatívny self-talk začne premiešavať s pozitívnymi afirmáciami a prejde to z bodu, kedy si ako keby z pohľadu tretej osoby uvedomíš napríklad už spomínaný negatívny self-talk a budeš vedieť ho v sekunde otočiť.čím viac budeš svoju myseľ takto trénovať, tým jednoduchšie bude pre teba otáčanie negatívnych myšlienok. Ale toto si vyžaduje pevné základy.

AKO ICH POUŽÍVAŤ?

Ako som spomínala, je potrebné si vybudovať pevné základy afirmáciami na dennej báze. Práve v tomto by ti mohol pomôcť môj adventný instagramový kalendár. Každý deň dostaneš jednu afirmáciu a tú si ráno povedz napríklad päťkrát. Zavri oči, nádych, výdych a precíť ju. Môžeš si ju zapísať do telefónu ako poznámku, nech ti ju telefón každú hodinu pripomenie. Ak sa ti nepáčia tie moje, na pintereste nájdeš hromadu rôznych afirmácií a môžeš si vytvoriť zoznam desiatich, ktoré s tebou v tomto období najviac rezonujú.

V spomínanom článku odznela ešte jedná pekná vec. Keď chcem afirmovať nepoviem: som mladá a úspešná žena, pretože chcem ZÍSKAŤ  takúto pochvalu, ale vyberám si túto afirmáciu preto, lebo si chcem túto pochvalu ZASLÚŽIŤ za konanie, ktoré je v súlade s danou afirmáciou. Z toho vyplýva, že všeobecne by sme mali siahať po afirmáciách, ktoré sú výsledkom toho, čo chceme dosiahnuť.

Afirmácie by si si mala opakovať denne. Ja to napríklad robím každé ráno. Vždy sa postavím pred zrkadlo a rozprávam si ich. Už ich viem naspamäť. Ďalšia skvelá metóda je si ich zapisovať. Pri zapisovaní alebo práve rozprávaní nahlas pred zrkadlom si ich viac uvedomujeme.

 

TAK ČO, IDEŠ DO TOHO SO MNOU?


 


Komentáre

 1. Super článek, tohle téma mám ráda a afirmace jsou už nějakou dobu součástí mého života. Tohle je moc hezky vysvětlené hlavně pro ty, kteří se s tím třeba setkávají poprvé:) A ten adventní kalendář na tvém Instagramu je super nápad!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moc hezky sepsané. Sama afirmace používám a mám je moc ráda ☺️ adventní kalendář na instagramu moc cením, je to skvělý nápad a těším se na každý den, co přibude 😍

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Afirmace umí kolikrát divy, když je člověk díky tomu pozitivně naladěný. Souhlasím s tebou, že bysme jim měli věnovat více prostoru a na takové věty se více soustředit. :) Mimochodem skvělá fotka, moc ti to sluší! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. To je hodně zajímavé! Díky za osvětlení tohoto slova. Věřím, že to funguje :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Úžasný článek, jako vždy! <3 A naprosto zbožňuju tvoji úpravu fotek! <3

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Skvelý článok! O afirmácie som sa nikdy veľmi nezaujímala, i keď v poslednej dobe som sa s týmto pojmom stretla už niekoľkokrát. Verím v silu mysle a toto iba dáva zmysel, takže určite tomu dám šancu 🥰

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Udržateľné a etické vianočné balíčky pre každého

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tohle je téma, o kterém mě asi jen tak nepřestane bavit si číst. Hrozně mě to baví, sama to zkouším praktikovat, ale stále se v tom hledám, stále zkouším to pravé pro mě. Věřím, že určitě fungují.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. O afirmacích jsem si dost četla, ale popravdě s nimi ještě tolik nepracuji. Viděla jsem třeba afirmace k porodu, které bych tedy velice ráda jednou využila :-) Měla jsem doma i jednu knížku ohledně afirmací a celkově mě to baví číst :-) Všechno, co je pozitivní a motivační. Je skvělé, že sis dala tu práci a napsala o tom článek, paráda! :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem krásne za každý jeden komentár.

Form for Contact Page (Do not remove)